czwartek, 11 stycznia 2018

Wichrowe Wzgórza - Emily Jane Brontë

Email Edytuj post

Wichrowe Wzgórza - Emily Jane Brontë


Wichrowe Wzgórza - Emily Jane Brontë

Tytuł: Wichrowe Wzgórza
Autor: Emily Jane Brontë
Wydawnictwo: MG
Data wydania: 11 października 2017
Liczba stron: 448

„Wichrowe Wzgórza” autorstwa Emily Jane Brontë jest książką mroczną, opowiadającą o licznych smutnych perypetiach bohaterów, którzy zostali wykreowani z krwi i kości. Autorka w dosadny sposób oddała ludzką samotność, chęć zemsty czy zazdrość. To właśnie świetnie skonstruowani bohaterowie są mocną stroną tej pozycji. Nieustannie wiejący wiatr pośród wysokich gór dodaje tylko tej opowieści dodatkowego smaczku. Nieprzewidywalne i burzliwe ludzkie losy zostały w tej pozycji oddane nadwyraz barwnie i realistycznie.

Heathcliff i Catherin żyją w dużym majątku Wuthering Heights, na przełomie XVIII i XIX w. Budzący dużą ilość kontrowersji związek zaczyna nabierać rumieńców z każdym kolejnym dniem. Namiętność narasta, a przewrotna ludzka natura zaczyna brać górę. Na światło dzienne zaczynają wychodzić najczarniejsze ludzkie uczucia, żal, zawiść czy smutek. Krzywdy, które zostały wyrządzone raz, będą odbijać się srogim piętnem również na kolejnych pokoleniach...

Brontë przekonała mnie swoją twórczością i sprawiła, że spędziłem miło czas z książką. Fabuła jest ciekawa, a język sprawia, że całość czyta się szybko i przyjemnie. Od książki wręcz nie można się oderwać. Bohaterowie zostali stworzeni nadwyraz realistycznie, dzięki czemu lepiej można wczuć się w ich losy. Emily Jane Brontë świetnie opisała panujące w ówczesnych czasach konwenanse i oddała ducha tamtej epoki. Jest to lektura najwyższych lotów, umiejąca wzbudzić duże emocje podczas lektury.

„Wichrowe wzgórza” to niebanalna powieść opowiadająca o burzliwej i pełnej przeciwności losu miłości dwojga ludzi. Jest to niezwykła książka, która potrafi wstrząsnąć czytelnikiem za sprawą niesztampowych postaci. Bohaterowie wykreowani przez panią Brontë nie są ani dobrzy, ani źli, lecz po prostu ludzcy. Fantastyczna atmosfera otaczająca całą powieść sprawia, że w lekturę po prostu się wsiąka. Książka nie raz zmusza do zastanowienia się i przemyślenia wielu kwestii. Serdecznie polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu MG:

Wydawnictwo MG
1 komentarz
Sylwia W. pisze...

Koniecznie muszę ją przeczytać.