czwartek, 11 stycznia 2018

Dziadek do orzechów - Ernst Theodor Amadeus Hoffmann

Email Edytuj post

Dziadek do orzechów - Ernst Theodor Amadeus Hoffmann


Dziadek do orzechów - Ernst Theodor Amadeus Hoffmann

Tytuł: Dziadek do orzechów
Autor: Ernst Theodor Amadeus Hoffmann
Wydawnictwo: MG
Data wydania: 20 października 2017
Liczba stron: 448

„Dziadek do orzechów” jest klasyką gatunku z najwyższej półki. Ernst Theodor Amadeus Hoffmann znany między innymi z rewelacyjnej „Opowieści wigilijnej” ma na swoim koncie inne równie ciekawe pozycje. Niniejsza książka została utrzymana w fantastycznej stylistyce i opowiada o przygodach małej Klary. Świat wykreowany przez autora pełen jest zabawek, które ożywają, a księciem królestwa może zostać nawet Dziadek do Orzechów.

Siedmioletnia Klara dostaje pod choinką wiele przepięknych prezentów, nowe lalki czy przepiękną sukienkę, a jej braciszek Fred pułk ołowianych huzarów oraz konia na biegunach. Jednak najbardziej frapującym prezentem okazuje się tajemniczy dziadek do orzechów. Postać małego człowieczka o nieproporcjonalnie dużej głowie i rachitycznych, krótkich nóżkach wzbudza od razu ciekawość dziewczynki. Figurka nie jest może najładniejsza to i tak od razu przypada Klarze do serca. Niecodzienny wybór sprawia, że mała dziewczynka przenosi się w niebezpieczny, magiczny świat pełen niezwykłości.

Książka niebywale przypadła mi do gustu i od razu wciągnąłem się w wykreowaną przez E.T.A. Hoffmana fabułę. Baśniowa opowieść potrafi wciągnąć, a realistyczni bohaterowie z krwi i kości sprawiają, że ich losy nie są nam obojętne. Podczas lektury niezwykle spodobał mi się moment, gdy Dziadek do orzechów i inne zabawki ożywają, aby stoczyć zażarty bój ze wstrętnymi myszami pod przywództwem złowrogiego Króla Myszy. Mała dziewczynka zostaje wciągnięta w pełen magii i niebezpieczeństw świat Dziadka do orzechów.

„Dziadek do Orzechów” jest porywającą lekturą, która powinna przypaść do gustu nieco starszym, jak i młodszym czytelnikom. E.T.A. Hoffman spisał się świetnie i oddał w ręce czytelników pozycję dopracowaną, którą czyta się jednym tchem od pierwszej do ostatniej strony. Jest to świetna opowieść, prosta, a zarazem niosąca uniwersalne przesłanie. Miejscami natkniemy się na nieco brutalniejsze sceny, jednak nie na tyle drastyczne, aby odstraszyć młodszego czytelnika. Jest to prawdziwy rarytas, w szczególności dla miłośników klasycznej literatury, która pomimo upływu wielu lat nadal potrafi zaskakiwać i poruszać. Serdecznie polecam. 

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu MG:

Wydawnictwo MG
6 komentarzy
Unknown pisze...

Kapitalna książka:D.

Unknown pisze...

Świetna!

Unknown pisze...

Już się ślinię na samą myśl o niej ;]

Unknown pisze...

Dla mnie było rewelacyjna.

Anne Heronton pisze...

Ta książka jest pięknie wydana ^^.

Gerroor Ged pisze...

Jestem w trakcie czytania i jestem zachwycony wydaniem, jak i treścią.