wtorek, 16 maja 2017

Pył Ziemi - Rafał Cichowski

Email Edytuj post

Pył Ziemi - Rafał Cichowski


Pył Ziemi - Rafał Cichowski

Tytuł: Pył Ziemi
Autor: Rafał Cichowski
Seria: Imaginatio
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Data wydania: 29 marca 2017
Liczba stron: 320


„Pył Ziemi” jest książką autorstwa Rafała Cichowskiego, który stworzył niezwykły świat, czerpiąc ze sporej ilości gatunków literackich. Podczas lektury napotkamy się na zaawansowaną technologię, która została opisana z polotem i rozmachem. Autor dołożył jeszcze sporą dawkę dobrego humoru, sprawiając tym samym, że całość czyta się szybko i przyjemnie. Jest to połączenie rasowej space opery z elementami hard science fiction, co mi osobiście jak najbardziej przypadło do gustu. Perypetie Lilo i Rez potrafią zaciekawić i wciągnąć od pierwszej do ostatniej strony.

Ludzkość została zmuszona do opuszczenia Ziemii, gdy w XXIV wieku planeta zaczęła niespodziewanie umierać. Mieszkańcy Ziemii postanowili wysłać w przestrzeń kosmiczną statek pokoleniowy o nazwie Yggdrasil, który powinien zapewnić przeżycie naszemu gatunkowi. Po upływie siedmiuset lat na powierzchnię błękitnej planety powracają dwie tajemnicze istoty. Nieśmiertelne byty podrasowane technologicznie muszą wykonać niezwykle trudną misję, od której wykonania może zależeć przetrwanie statku. Lilo i Rez muszą znaleźć tak zwaną Bibliotekę Snów, w której znajduje się bezcenna wiedza ludzkości. Czy im się to uda?

Książkę czyta się szybko i ciekawie za sprawą barwnego języka i szybkiej akcji. Wizja przyszłości została naszkicowana ciekawie i z pomysłem, sprawując, że powieść przeczytałem z dużymi emocjami. Autor podszedł do tematu kreatywnie, ze świeżym podejściem i dużą dozą poczucia humoru. Bohaterowie zostali wykreowani z krwi i kości, co sprawia, że o ich losach czyta się z zainteresowaniem. Rafał Cichowski snuje rozważania na temat upadku cywilizacji i pozostawia czytelnikowi furtkę, aby sam wyrobił sobie na ten temat własną opinię. Z pewnością sięgnę jeszcze po książki tego autora, gdyż stwierdzam, że bezsprzecznie warto się z nimi zapoznać.

„Pył Ziemi” jest udaną powieścią czerpiącą bardzo mocno z gatunku science fiction. Jest to pozycja wręcz obowiązkowa dla miłośników tego rodzaju książek, którzy cenią sobie innowacyjność i szybką akcję. Wątki fabularne są zaskakujące, opisy licznych technologii potrafią zaciekawić, a historia trzyma w napięciu. Jest to intrygująca wizja przyszłości Ziemi, która może się kiedyś wydarzyć naprawdę. Jak najbardziej polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Sine Qua Non:

5 komentarzy
Neris Iko pisze...

Wciąga:)

Madziak M.S. pisze...

Uwielbiam takie klimaty, może się połaszczę.

Happy Makane pisze...

Książka jak najbardziej dla mnie.

L.V.V. Sasha pisze...

może być ciekawa :D.

Allek Gonrovi pisze...

Porządne SF oby tak dalej.