poniedziałek, 5 grudnia 2016

Historia twojego życia - Ted Chiang

Email Edytuj post

Historia twojego życia - Ted Chiang


Historia twojego życia - Ted Chiang

Tytuł: Historia twojego życia
Autor: Ted Chiang
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 14 listopada 2016
Liczba stron: 378


Ted Chiang w zbiorze opowiadań „Historia twojego życia” pokazuje czytelnikowi swój kunszt pisarski i ogromną pomysłowość w tworzeniu niebanalnych historii. Jest to błyskotliwa opowieść, która potrafi nie raz poruszyć podczas lektury. Na podstawie niniejszej książki powstał rewelacyjny film nakręcony z dużym rozmachem, „Nowy początek". Superprodukcja nakręcona z udziałem znakomitych aktorów oraz przy użyciu najnowszych efektów specjalnych dała efekt iście wybuchowy. Film określany jest przez wielu znawców kinematografii jako jeden z najlepszych filmów dekady. Ted Chiang jest autorem uhonorowanym wieloma prestiżowymi nagrodami, jak choćby: Nebuli, Hugo czy Locusa, pokazując tym samym, że jego teksty są z najwyższej półki i stanowią prawdziwe perełki wśród książek science fiction.

Tajemnicze istoty przybywają na Ziemię w nieznanych ludzkości zamiarach. Komunikacja z tymi dziwnymi przybyszami jest bardzo utrudniona, dlatego wojsko postanawia sprowadzić uniwersytecką lingwistkę, która ma pomóc w porozumieniu się z obcą formą życia. Kobieta będzie musiała zapoznać się z fundamentami matematyki oraz zagłębić się w wielowiekowe wierzenia, aby rozpracować nielinearny język obcych. Jej odkrycie może odmienić naszą percepcję czasu oraz życie całej ludzkości.

Książka napisana przez Teda Chianga jest jednym z lepszych zbiorów opowiadań, jaki ostatnio czytałem. Autor zaprezentował czytelnikom świetnie historie, które po prostu przyciągają do lektury. Opowiadania różnią się od siebie, potrafiąc zaciekawić różnorodnością i siłą przekazu. Teksty takie jak „Wieża Babilonu” dzięki swojej prostocie potrafią przekazać ponadczasowy morał i pozostać z czytelnikiem na długo po zakończeniu lektury. Język autora jest wyszukany, a zarazem lekki, z reporterskim zacięciem Chiang potrafi przykuć do lektury i już nie puścić. Z pewnością sięgnę jeszcze nie raz po pozycje spod pióra autora, gdyż są jak najbardziej godne poznania.

„Historia twojego życia” jest to znakomity zbiór opowiadań, który zawiera wiele rewelacyjnych opowieści science fiction. Pozycja wręcz obowiązkowa dla miłośników gatunku oraz osób ceniących sobie innowacyjne i wciągające teksty. Książka zapewnia nam niesamowitą podróż, wgłąb przepastnej wyobraźni autora. Nie raz podczas czytania będą towarzyszyć nam skrajne emocje, od radości po smutek, co sprawia, że opowiadania odbiera się bardzo emocjonalnie. Zbiór jak najbardziej godny polecenia, dostarczający sporej dozy przemyśleń nad sensem życia, jak i naszym człowieczeństwem. Serdecznie polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Zysk i S-ka:

Wydawnictwo Zysk i S-ka
5 komentarzy
Vigrio Salza pisze...

może kiedyś przeczytam :)

Madziak M.S. pisze...

ciekawa pozycja

Paula Jagoda pisze...

Nowy początek świetnie się zapowiada.

Myukki - Chan pisze...

Super okładka przyciąga niesamowicie:D

Sylwia W. pisze...

Interesująca i zachęcająca recenzja, po książkę sięgnę z ciekawości.