środa, 14 grudnia 2016

Historia brudu - Katherine Ashenburg

Email Edytuj post

Historia brudu - Katherine Ashenburg


Historia brudu - Katherine Ashenburg

Tytuł: Historia brudu
Autor: Katherine Ashenburg
Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 13 października 2016
Liczba stron: 264


„Historia brudu” autorstwa Katherine Ashenburg pokazuje obrazowo, jaki ludzie mieli stosunek do utrzymywania czystości i higieny na przestrzeni wieków. Niniejsza pozycja jest bogato ilustrowana i stara się odpowiedzieć na wiele zasadniczych pytań wzbudzając częstokroć śmiech lub obrzydzenie. Książka potrafi zaciekawić i wciągnąć do lektury w szczególności miłośników historii, którzy lubią poznawać zwyczaje i tradycje innych kultur i społeczności. Jeżeli jesteś ciekawy drogi czytelniku, kto wymyślił papier toaletowy lub jaki był pierwszy dezodorant, to niniejsza pozycja jest właśnie dla ciebie.

Na przestrzeni wieków podejście do kwestii brudu zmieniało się diametralnie. Historia naszej higieny stanowi część naszej kultury oraz obyczajów, dlatego niniejsza lektura jest warta poznania. Czy zastanawialiście się kiedyś, skąd się wzięło mydło lub jak odbywała się kąpiel w łaźniach rzymskich? Rytuały związane z kąpielą były często podyktowane kwestiami religijnymi lub moralnymi, co skutkowało utrzymaniem higieny lub jej brakiem. Instytucje państwowe również dokładały swoje trzy grosze do dbania o czystość, nakłaniając do mycia bądź niemycia się. Dzieje brudu ewoluowały, tworząc zupełnie nowe pojęcia odnoszące się do higieny czasów najdawniejszych, jak i czasów współczesnych.

Książka ta jest podróżą poprzez historię higieny, umiejącą nie raz zaskoczyć i zszokować. Lektura jest ciekawa i jednocześnie miejscami niesmaczna, jak choćby opis mycia zębów uryną czy opis przyrządów do wybierania resztek jedzenia spomiędzy zębów. Nie jest to pozycja dla każdego ze względu na sugestywność wielu opisów i ilustracji. Jednak nie zmienia to faktu, że jest to książka ciekawa i warta poznania. Dowiemy się również, jak wyglądała poranna toaleta Ludwika XIV, Króla-Słońce, o czym przeczytałem z dużą ciekawością.

Tematyka książki porusza zagadnienia, które towarzyszą ludzkości od zarania dziejów. Katherine Ashenburg oddała w ręce czytelników pozycję nieszablonową i zawierającą wiele ciekawych i intrygujących faktów. Książka została wydana porządnie, doskonale przedstawiając warunki życia naszych przodków. Pozycję tą czyta się szybko i lektura dostarcza sporej ilości wiedzy, która potrafi odmienić światopogląd i patrzenie na pewne aspekty naszego codziennego życia. Jak najbardziej polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Bellona:

Wydawnictwo Bellona
4 komentarze
Leluch Poleluch pisze...

dam jej szansę za jakiś czas

Koletea Mims pisze...

z ciekawości przeczytam:).

Madziak M.S. pisze...

Interesujący temat godny poznania:D

Gerroor Ged pisze...

Po książkę z chęcią sięgnę.