niedziela, 13 listopada 2016

Rój - Laline Paull

Email Edytuj post

Rój - Laline Paull


Rój - Laline Paull

Tytuł: Rój
Autor: Laline Paull
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 13 września 2016
Liczba stron: 384


Pszczoły nie są częstymi bohaterami w książkach animal fantasy, jednak czasami dochodzą do głosu tak jak w przypadku niniejszej publikacji. Te małe i niepozorne istoty są cichymi bohaterkami naszego życia i bez nich życie na naszej planecie nie mogłoby funkcjonować tak jak do tej pory. Jak to powiedział kiedyś Albert Einstein: „Jeśli z Ziemi zniknie pszczoła, człowiekowi pozostaną tylko cztery lata życia; nie ma więcej pszczół, nie ma więcej zapylania, nie ma więcej roślin, nie ma więcej zwierząt, nie ma więcej ludzi…”. Laline Paull spisała się świetnie i z dużym wyczuciem przedstawiała nam losy tych zadziwiających stworzeń.

Poznamy Florę 717, wyjątkową pszczołę, która jest inna niż wszystkie jej krewniaczki. Jest wyjątkowo odporną i upartą robotnicą, sprzątaczką zdobywającą się dla swojej Królowej na największe poświęcenie. Życie w ulu nie należy do łatwych i Flora 717 musi się nieźle postarać, aby wyjść cało z wewnętrznych potyczek czy napaści drapieżnych os. W ulu dochodzi również do czystek religijnych, co nie ułatwia funkcjonowania w i tak nie łatwym społeczeństwie. Dzięki wielu aktom odwagi Flora 717 zyskuje sobie dość wysoką pozycję w hierarchii i dzięki temu poznaje wiele mrocznych tajemnic ula. Wszystko się skomplikuje, gdy złamie największą zasadę rządzącą ulem, zazna matczynej miłości do swojego dziecka. Złamie najsurowsze i najświętsze prawo rządzące ulem, przynależne jedynie Królowej.

Powieść wciąga od pierwszej do ostatniej strony, za sprawą ciekawej fabuły i niebanalnych bohaterów. Nieszablonowy pomysł na książkę sprawił, że całość przeczytałem w bardzo szybkim tempie. Życie w ulu autorka opisała bardzo realistycznie i prawdziwie, co dodatkowo przyspieszyło czytanie. Autorka popisała się dużą wyobraźnią i pokazała, że potrafi tworzyć niebanalne powieści. Książka została napisana językiem barwnym i lekkim, bohaterowie potrafią wzbudzić sympatię, a plastyczność opisów szczególnie zapadła mi w pamięci. Laline Paull pokazała, jak wielką rolę pszczoły spełniają w życiu człowieka i z jak ogromnymi trudnościami częstokroć muszą się zmagać. Przygody opisywane na kartach książki emocjonują i pozwalają nam spojrzeć na świat z zupełnie innej, dotąd nieznanej perspektywy.

„Rój” jest to powieść wielowymiarowa, ciekawa z dużą dozą dramatyzmu i mocnych, drastycznych scen. Dzięki tej historii wnikniemy w pszczeli świat i poznamy tragiczną postać Flory 717. Metaforyczny i poetycki styl przypadł mi do gustu i sprawił, że powieść odebrałem niezwykle silnie. Wątki fabularne potrafią nie raz zaskakiwać, a liczne zmagania Flory 717 z Królową śledziłem z zapartym tchem. Jak najbardziej polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Prószyński i S-ka:

Wydawnictwo Prószyński i S-ka
2 komentarze
Unknown pisze...

Nie do końca moje klimaty ale może przeczytam jak wpadnie mi w łapki.

Anne Heronton pisze...

bardzo lubię książki tego typu :D