niedziela, 13 listopada 2016

Piękne pytanie. Odkrywanie głębokiej struktury świata - Frank Wilczek

Email Edytuj post

Piękne pytanie. Odkrywanie głębokiej struktury świata - Frank Wilczek


Piękne pytanie. Odkrywanie głębokiej struktury świata - Frank Wilczek

Tytuł: Piękne pytanie. Odkrywanie głębokiej struktury świata
Autor: Frank Wilczek
Seria: Na ścieżkach nauki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 22 września 2016
Liczba stron: 572


„Piękne pytanie. Odkrywanie głębokiej struktury świata” autorstwa Franka Wilczka zabiera nas w daleką podróż w najdalsze zakątki Wszechświata. Autor dzięki licznym badaniom stara się potwierdzić teorię, że wszystko, co nas otacza, manifestuje się w symetrycznych i harmonijnych strukturach. Unaocznia nam logikę wszechświata językiem przystępnym, który będą w stanie zrozumień nawet laicy, nie do końca zaznajomieni z tematem. Zatem udajmy się w podróż dzięki współczesnej wiedzy, która zabierze nas, aż do granic Wszechświata.

Frank Wilczek uhonorowany Nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki jest odpowiednią osobom, aby wyjaśnić czytelnikowi zawiłe meandry z dziedziny fizyki. Autor podaje liczne ciekawe przykłady, które pomogą nam w lepszym stopniu zrozumieć działanie atomów czy cząstek subatomowych. Wilczek wysnuwa twierdzenie, jakoby Wszechświat sam manifestował się za pomocą struktur eleganckich i uporządkowanych. Autor nie wyklucza również, że ten perfekcyjny porządek może być wywołany przez działanie jakiejś istoty wyższej, „Boga".

Książkę czyta się przyjemnie i szybko pomimo częstokroć zawiłych fachowych zwrotów i sformułowań. „Odkrywanie głębokiej struktury świata” nastręczyło mi wielu pytań podczas lektury, na które postaram się znaleźć odpowiedzi, sięgając do innych zaproponowanych przez autora publikacji. Metafory używane przez Wilczka uważam za trafne, które w obrazowy sposób opisują liczne częstokroć zawiłe zagadnienia. Książka przedstawia w przystępny sposób aktualny stan wiedzy o cząstkach elementarnych, co sprawia, że zainteresowani tematem laicy mogą w przystępny sposób poszerzyć swój zasób wiedzy w tej dziedzinie. Z pewnością sięgnę jeszcze nie raz po podobne książki, gdyż ta wyjątkowo rozbudziła moją ciekawość.

„Piękne pytanie. Odkrywanie głębokiej struktury świata” jest pozycją ciekawą, która powinna się spodobać amatorom fizyki oraz astronomii. Frank Wilczek pisze ciekawym językiem, sprawiając, że książkę czyta się dość szybko, biorąc w szczególności pod uwagę poruszany temat. Laureat Nagrody Nobla dzieli się z nami swoją bogatą i szeroką wiedzą, przekazując najgłębsze prawdy o strukturze Wszechświata. Książka jak najbardziej godna uwagi, przemawiająca do czytelnika z dużą dozą subtelności i współczesnej wiedzy. Serdecznie polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Prószyński i S-ka:

Wydawnictwo Prószyński i S-ka
5 komentarzy
Unknown pisze...

Zapowiada się niesamowita lektura :)

Unknown pisze...

Jestem zainteresowany.

Zakrecona pisze...

Wydaje się być godna uwagi, bardzo chętnie przeczytam.

Unknown pisze...

Może sięgnę...

Unknown pisze...

Ciekawa recenzja. W wolnym czasie przeczytam.