niedziela, 2 października 2016

Żydowskie legendy biblijne - Micha Josef Bin Gorion

Email Edytuj post

Żydowskie legendy biblijne - Micha Josef Bin Gorion


Żydowskie legendy biblijne - Micha Josef Bin Gorion

Tytuł: Żydowskie legendy biblijne
Autor: Micha Josef Bin Gorion
Wydawnictwo: Kos
Data wydania: 2009
Liczba stron: 624


Biblia nie odpowiada na wiele zasadniczych pytań i pozostawia wiele niejasności i niedomówień. W szczególności jeżeli czytelnik zagłębi się w inne religie i wierzenia, na których oparto informacje spisując Biblie. "Żydowskie legendy biblijne" jest pozycją arcyciekawą, odpowiadającą na sporo nurtujących pytań. Ile żon miał pradawny Adam, kim byli Nefilimowie, kto był ojcem Kaina oraz czy Noe był półbogiem? Cenzura występowała od zarania czasów i powszechnie wiadomo, że historię piszą zwycięzcy. Wiele bibliotek świata zostało spalonych podczas poprzednich tysiącleci, jednak zdarzają się jeszcze teksty, które swoją wiedzą i mądrością potrafią zszokować po dziś dzień. Wzbudzając niedowierzanie wymieszane z trwogą, jednymi z takich tekstów są "Żydowskie legendy biblijne".

Micha Josef Bin Gorion, postępowy i odważny syn rabina, postanowił spisać liczne tradycje biblijne, które wciągają do lektury od pierwszej do ostatniej strony. Osoby przyzwyczajone do "prawd" podawanych w Biblii chrześcijańskiej mogą poczuć się trochę zszokowane i zdziwione podawanymi przez autora informacjami. Według mojej oceny Biblia hebrajska przedstawia więcej prawd historycznych i zawiera o wiele więcej szczegółów niż Biblia chrześcijańska. Legendy opisane w niniejszej pozycji potrafią zaciekawić i zachęcić do dalszych poszukiwań, legend, baśni i mitów z całego świata. A jest o czym czytać.

W książce najbardziej zaciekawiła mnie postać Henocha, który jest jednym ze świętych proroków islamu. Henoch spisał bardzo sławną księgę zwaną "Księgą Henocha", co po hebrajsku oznacza "wtajemniczony". Przekazuje ona niezwykle wiele cennych i zaskakujących informacji, potwierdzających, że w starożytności istniały statki powietrzne, a potężni "bogowie" dysponowali niezwykle rozwiniętą technologią. Kolejną ciekawą księgą jest "Księga Ezechiela" i wiążący się z nią eksperyment naukowy. Inżynier NASA Josef F. Blumrich, zrekonstruował opisywany przez proroka Ezechiela pojazd i poinformował z całą stanowczością, że przedstawia on zaawansowany pojazd latający. Takich zaskakujących odkryć jest bardzo wiele. Niniejsza pozycja pokazuje, że istnieją na świecie wielkie księgi, które czekają na dokładniejsze zgłębienie. Jak choćby hinduistyczna "Mahabharata" czy "Popol Vuh", święta księga narodu Kicze, należąca do cywilizacji Majów. Liczne teksty pokazują, że u zarania dziejów tajemniczy przybysze odwiedzili naszych przodków i podarowali im potężną wiedzę. Liczne podania o podróżnikach z nieba, którzy stworzyli człowieka jakiego znamy, pojawiają się w mitologiach z całego świata. Pradawnym przybyszem z nieba, stwórcą ludzkości był w mitologii mezopotamskiej Enlil, aztecki Quetzalcoatl, egipski Thot, Ye'i w wierzeniach północnoamerykańskich Indian czy Olokun w mitologi afrykańskiej. Wspólną cechą dla tych, jak i innych wierzeń jest także to, że owi bogowie postanowili zniszczyć człowieka potopem. Czy ludzi na całym świecie można posądzać o tak dalekosiężne wizjonerstwo, które w wielu miejscach pokrywa się niemalże co do joty? A może faktycznie w dawnych czasach losami naszych przodków, kierowały istoty o wiele bardziej rozwinięte.

Na kartach książki liczne żydowskie legendy biblijne, zostały szczegółowo opisane, z zachowaniem klarownej chronologii wydarzeń. Pokazując bogactwo i różnorodność judaistycznych tekstów. Całość przeczytałem z dużą ciekawością i wyciągnąłem z lektury dużo ciekawych informacji. Lektura książki zachęciła mnie do głębszego zbadania tematu, poznania w lepszy sposób tych arcyciekawych wierzeń. Piękne wydanie w twardej oprawie, trafny przekład i bogaty zbiór legend, sprawił, że od książki nie mogłem się wręcz oderwać. Z pewnością wrócę jeszcze do niej nie raz, aby wyciągnąć nowe wnioski i znaleźć odpowiedzi na nurtujące mnie nadal pytania.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Kos:

Wydawnictwo Kos
5 komentarzy
Unknown pisze...

Mnie również zainteresowała Księgą Henocha. O tej książce nie słyszałam, ale w miarę możliwości się z nią zapoznam.

Unknown pisze...

Super książka, warta przeczytania:)

Sylwia W. pisze...

Zapowiada się interesująca lektura, o żydowskich legendach jeszcze nie czytałam.

Zakrecona pisze...

Interesująca pozycja, jak wpadnie mi w ręce na pewno przeczytam.

Unknown pisze...

Okładka zachęca do zapoznania się z tą książką, tak jak i treść recenzji;p.