niedziela, 16 października 2016

Neandertalczyk. W poszukiwaniu zaginionych genomów - Svante Pääbo

Email Edytuj post

Neandertalczyk. W poszukiwaniu zaginionych genomów - Svante Pääbo


Neandertalczyk. W poszukiwaniu zaginionych genomów - Svante Pääbo

Tytuł: Neandertalczyk. W poszukiwaniu zaginionych genomów
Autor: Svante Pääbo
Seria: Na ścieżkach nauki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 27 sierpnia 2015
Liczba stron: 344


„Neandertalczyk. W poszukiwaniu zaginionych genomów” autorstwa Svante Pääbo opisuje dzieje pochodzenia najbliższych ewolucyjnych krewnych rodzaju ludzkiego, neandertalczyka. Niniejsza pozycja przedstawia przebieg badań i wysnute wnioski, wynikające ze zgłębiania kopalnego DNA. Nowy rodzaj nauki pozwolił lepiej poznać nasze własne pochodzenie i pokazać jak wiele my sami mamy wspólnego z neandertalczykami. Prześledźmy zatem tą zapierającą dech w piersi historię, po meandrach ludzkiego, jak i neandertalskiego DNA.

Autor w swojej publikacji przedstawia wiele informacji odnoszących się do genomu neandertalczyka. Pokazując różnice i cechy wspólne z naszym DNA. Dowodząc, co sprawiło, że to my przetrwaliśmy na arenie dziejów. Jakie czynniki biologiczne sprawiły, że to oni wymarli, a my rozwinęliśmy się w sposób wcześniej niespotykany (przynajmniej według współczesnej nauki). Nasi wymarli krewni tak naprawdę nieznacznie się od nas różnili, wykonywali podobne narzędzia i ich DNA również różniło się nieznacznie. Jednak to oni wymarli, nie pozostawiając po sobie zbyt wielu śladów.

Neandertalczycy podczas kolejnych badań i odkryć zaskakują nas coraz bardziej. Jak na przykład podczas odkrycia na terenie Francji kompleksu podziemnych struktur, wykonanych rękoma istot rozumnych. Zastanawiające jest to, że powstały one około 175 tys. lat temu i były najprawdopodobniej wykonane przez neandertalczyków. Jedna z pracownic Uniwersytetu w Leiden Marie Soressi stwierdziła: „Wyraźnie widać tutaj, że Neandertalczycy biorąc pod uwagę ich zdolności i umiejętności, nie różnią się jakoś szczególnie od współczesnych ludzi pod względem rozwoju. Bez wątpienia jest to bardzo dziwne zachowanie i chciałabym wiedzieć, jaki był cel istnienia tych konstrukcji”. Tego rodzaju odkrycia pokazują, że pierwsze rozumne i dość wysoko rozwinięte społeczności mogły istnieć dużo wcześniej, niż obecnie się zakłada. Pierwsze wyroby człowieka współczesnego trudno do dziś odróżnić od neandertalskich, chyba że nie leżą przy nich kości lub inne szczątki, z których można pobrać materiał genetyczny. Co przyczyniło się do wyginięcia neandertalczyka? Do dziś pozostaje to tajemnicą.

Niniejsza pozycja zawiera w większości opisy prowadzonych badań, które dla przeciętnego czytelnika mogą wydać się nieco nużące. Jednak końcowe wnioski zmuszają do refleksji i przemyśleń. Wstępnie zsekwencjonowany genom neandertalczyka pokazuje, że większość z nas nosi w sobie domieszkę neandertalskiego DNA. Dodatkowo unaoczniając, że neandertalczycy nie wyginęli do końca i żyją w nas samych po dziś dzień. Dając pewne informacje, z których można wysnuć wnioski odnośnie do naszego tryumfalnego rozwoju ewolucyjnego. Pozycja ta została napisana językiem naukowym, autor używając wielu fachowych zwrotów i terminów, starał się w jak najdokładniejszym stopniu przekazać przebieg swoich badań. Lektura była ciekawa i wyniosłem z niej sporo interesujących informacji. Jest to książka przybliżająca nas, choć o krok w stronę poznania prawdy o naszym tajemniczym pochodzeniu.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Prószyński i S-ka:

Wydawnictwo Prószyński i S-ka
5 komentarzy
Madziak M.S. pisze...

Książka jak najbardziej dla mnie, od dawna chciałam poczytać o neandertalczykach.

Neris Iko pisze...

z ciekawości sięgnę

Lydia Beetlejuice pisze...

Zapowiada się ciekawie, mało jest książek tego typu na naszym rynku ;).

Annetta Zygiel pisze...

Lubię książki archeologiczne i historyczne. Więc z pewnością przeczytam.

L.V.V. Sasha pisze...

chętnie zapoznam się z tą książką. Od dłuższego czasu przemierzam się aby ją przeczytać.