czwartek, 20 października 2016

Królowa - Elżbieta Cherezińska

Email Edytuj post

Królowa - Elżbieta Cherezińska


Królowa - Elżbieta Cherezińska

Tytuł: Królowa
Autor: Elżbieta Cherezińska
Cykl: Harda (tom 2)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 19 września 2016
Liczba stron: 600


„Królowa” jest to drugi tom autorstwa Elżbiety Cherezińskiej, opowiadający losy Świętosławy, Bolesława Chrobrego oraz innych znamienitych postaci znanych z lekcji historii. Autorka po raz kolejny zabiera nas do brutalnego i posępnego świata, gdzie mogą przetrwać jedynie najsilniejsi. Z ogromną ciekawością przystąpiłem do lektury tego tomu i od pierwszej strony wsiąknąłem w wykreowany przez autorkę świat. Harda stała się Królową, a wyzwania jakie przed nią stanęły nie jednego woja, przyprawiłyby o paniczny lęk.

Spiski i intrygi zaczynają wpływać na losy historii z ogromną mocą. Kobieta będzie musiała wykazać się nie lada odwagą oraz sprytem, jeżeli będzie chciała zachować koronę i swoje dzieci przy życiu. Knut, jej syn, od momentu, kiedy przyszedł na świat, jest w nieustannym niebezpieczeństwie. Królowa nie zawaha się przed najkarkołomniejszym posunięciem, jeżeli mogłoby to przybliżyć ją i jej dzieci do objęcia absolutnej władzy. Gracze dokonują swoich ruchów na arenie dziejów i nikt do końca nie wie jak ta rozgrywka, się zakończy. Bolesław prowadzi swoje zakrojone na szeroką skalę kampanie wojenne, a Świętosława stara się, aby jej syn zasiadł na Angielskim tronie. Kto zwycięży w tej posępnej potyczce?

Odwaga, honor, miłość mieszają się tutaj ze zdradą, brutalnością i bestialstwem. Nie zawiodłem się na tej książce i dostałem to, czego oczekiwałem po lekturze. Świętosława jest bohaterką z krwi i kości, o której losach czyta się z wypiekami na twarzy. Jest kobietą, która stara się sprostać wszystkim przeciwnością, jakie rzuca na nią kapryśny los. Walczy jak równy z równym, z wieloma mężczyznami i władcami, starając się przy tym obronić własne dzieci. Ból, żal i radość zwycięstwa wylewają się z kart tej książki. Oprócz Królowej znajdziemy bardzo wiele ciekawych i wielowymiarowych postaci, których aż nie sposób wymienić. Śmierć jest bardzo powszechna podczas czytania i nie należy zbytnio się przywiązywać do poznanych bohaterów. Zakończenie potrafi zaskoczyć i wzbudzić niedowierzanie i smutek.

Cherezińska wie jak złapać za serce czytelnika i nie puścić. Zostałem uwiedziony tą powieścią i z pewnością nie omieszkam sięgnąć po kolejną książkę, spod pióra tej autorki. Burzliwe początki państwa Polan zaciekawiają i dostarczają dużo radości z czytania. Po zakończeniu książki postanowiłem dokładniej poczytać o Polanach oraz naszej arcyciekawej historii. Jest to znakomita kontynuacja, która została wydana porządnie z dbałością o najmniejsze szczegóły. Dla pasjonatów historii i powieści z szybką i zaskakująca akcją pozycja wręcz obowiązkowa.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Zysk i S-ka:

Wydawnictwo Zysk i S-ka
8 komentarzy
Cresto Mix pisze...

Lubię książki historyczne, a ta wydaje się jak najbardziej godna uwagi. Lecz muszę wpierw sięgnąć po Hardą;).

Madziak M.S. pisze...

Może być ciekawa, historia warta przeczytania.

Almead Alrack pisze...

Lada dzień zamierzam zabrać się za Hardą, a później już tylko Królowa :D

Vigrio Salza pisze...

Od dawna na nią poluję.

Claudia de Rodrigez pisze...

Muszę koniecznie zabrać się za tą pozycję bo fabuła wydaje się interesująca.

Lejko Buuka pisze...

Muszę kiedyś przeczytać, bo widzę, że warto :)

Happy Makane pisze...

Na razie tylko Hardą czytałam ;>

Yukka Amano pisze...

Nie czytałam jeszcze nic Cherezińskiej, choć mam w planach zapoznanie się z tym cyklem.