środa, 28 września 2016

Furia ludzi Północy. Dzieje świata Wikingów - Philip Parker

Email Edytuj post

Furia ludzi Północy. Dzieje świata Wikingów - Philip Parker


Furia ludzi Północy. Dzieje świata Wikingów - Philip Parker

Tytuł: Furia ludzi Północy. Dzieje świata Wikingów
Autor: Philip Parker
Seria: Historia
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 16 sierpnia 2016
Liczba stron: 488


"Furia ludzi Północy. Dzieje świata Wikingów" autorstwa Philipa Parkera wciągnęła mnie od pierwszej strony. Jest to interesujący i arcyciekawy przewodnik po skandynawskiej historii. Przenosimy się w niebezpieczne czasy wypraw łupieżczych, po ogromne skarby, niewolników i ziemię uprawną. Autor potrafi zaciekawić czytelnika i sprawić, że historia ożywa na naszych oczach. Książka obfituje w wiele ciekawych informacji, które dla osób interesujących się tamtym okresem, mogą okazać się godne uwagi. Dziedzictwo wikingów pozostawiło po sobie ogromny ślad, oddziałując na przyszłe pokolenia z ogromną mocą, również na nasze, w większym stopniu niż moglibyśmy przypuszczać.

Opowieści o ich podbojach mrożą krew w żyłach, aż do dzisiejszych czasów. Zakrojone na szeroka skalę wyprawy łupieżcze, przez ponad dwieście lat budziły postrach w całej Europie. Legendarni wojownicy w rozpoznawalnych niemal na całym świecie łodziach, budzili paniczny lęk wymieszany z podziwem. Ich podoje i wyprawy sprawiły, że posiadali niezwykle rozwiniętą kulturę i sztukę. Zapisali się mocno na kartach historii, nie tylko za sprawą bogatej mitologii i sztuki lecz również dzięki swym licznym potomkom. Wikingowie pozostawili po sobie ogromną rzeszę potomków, którzy żyją po dziś dzień w Europie, Ameryce i w innych rejonach świata. Ich chwała nie przemija, a dokonania cały czas zaskakują. Z niesłabnącą mocą. Na Odyna!

Historia zawarta w tej książce zaciekawia od pierwszych stron, Philip Parker posługuje się bogatym i barwnym językiem, dzięki czemu książkę czyta się lekko i przyjemnie. Książka omawia pochodzenie wikingów ich wypraw łupieżczych, osadnictwo we Francji, Wielkiej Brytanii oraz Irlandii. Autor przedstawia nam również wodzów nordyckich jak i liczne mity oraz legendy. Niniejsza pozycja opatrzona została pięknymi zdjęciami, które dodatkowo pozwalają wczuć się w opisywany klimat. Jest to pozycja wręcz obowiązkowa dla miłośników Skandynawii, wikingów oraz historii. Dopracowane wydanie i lekkość przekazu sprawiają, że od książki trudno się oderwać.

"Furia ludzi Północy. Dzieje świata Wikingów" mile mnie zaskoczyła i przeczytałem ją z przyjemnością. Wikingowie po dziś dzień mają reputację krwiożerczych wojowników, którzy siłą wyrwali sobie łupy i ziemię. W dużej mierze, jest to prawda, lecz byli równie zdolnymi osadnikami i artystami. Tworzyli trwałe struktury państwowe, które dały podwaliny wielu obecnie istniejącym państwom. Philip Parker opisał również powstawanie królestw Szwecji, Danii i Norwegii, o czym przeczytałem z dużą ciekawością. Opowieść snuta przez autora o porywczych, normańskich kolonizatorach jak najbardziej przypadła mi do gustu. Przybliżając jeszcze mocniej zagadkowy i niebezpieczny świat wikingów.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Rebis:

Wydawnictwo Rebis
5 komentarzy
Ricardo Allba pisze...

Coś zdecydowanie dla mnie!:)

Michał Adamowicz pisze...

brzmi zachęcająco

Madzi Aczek pisze...

Narobiłeś mi ochoty na tę książkę;p

Vigrio Salza pisze...

Lubię książki tego typu, z pewnością sięgnę.

L.V.V. Sasha pisze...

Zdecydowanie muszę się za nią zabrać. Niebawem przeczytam.