środa, 7 września 2016

Conan Barbarzyńca - Robert Ervin Howard

Email Edytuj post

Conan Barbarzyńca - Robert Ervin Howard


Conan Barbarzyńca - Robert Ervin Howard

Tytuł: Conan Barbarzyńca
Autor: Robert Ervin Howard
Wydawnictwo: REA-SJ
Data wydania: 17 listopada 2015
Liczba stron: 758


"Conan Barbarzyńca" to porywający zbiór opowiadań autorstwa ojca jednego z podgatunku fantasy zwanego jako magia i miecz, Roberta Ervina Howarda. Książkę przepełnia jedyny w swoim rodzaju klimat, który przyciąga jak magnes do śledzenia kolejnych elektryzujących opowiadań. Postać Conana jest już niemal kultowa w popkulturze i nie ma chyba osoby interesującej się fantastyką, która by nie znała potężnego i sprytnego Cimmeryjczyka. W książce będziemy mogli zaobserwować różne etapy z życia barbarzyńcy, jego przygody jako roztropnego króla, łasego na skarby i kosztowności najemnika oraz pirata, który przemierzał morza świata hyboryjskiego wzdłuż i w szerz. Nie jest on jednak tylko prostym wojownikiem, który potrafi jedynie wywijać mieczem. Barbarzyńca, który częściej potrafi pokazać czym jest honor niż nie jeden mieszkaniec cywilizowanego miasta. Potężny mężczyzna chcący żyć jedynie pełnią życia do końca swych ostatnich dni, mając w dłoni cierpkie wino i piękną kobietę u boku. Czytelnikom zostało zaserwowane zupełnie nowe, piękne wydanie w twardej oprawie, które w niepowtarzalny sposób przenosi nas do magicznego i niebezpiecznego hyboryjskiego świata, gdzie magia jest potężna, a od połyskującej stali prastare miasta spływają szkarłatem.

Emocjonująca i porywająca lektura ani przez moment nie pozwala się nudzić. Opowiadania zebrano przemyślanie, tworzą spójną i barwną opowieść, gdzie Conan stworzony przez mistrza fantasy ożywa na nowo. Opowiadania takie jak: Wieża słonia, Skarby Gwahlura czy Sadzawka Czarnych Ludzi to prawdziwe perełki w swoim gatunku. Howard posługiwał się bogatym i barwnym piórem, przyciągając do lektury głębią narracji. Hyboryjski świat maluje się jako kraina pełna magii i niebezpieczeństw, gdzie główny bohater przemierza przepastne puszcze, starożytne cywilizacje i krainy rodem z sennego koszmaru. Książka emanuje realizmem i sprawia, że czytelnik zaczyna się zastanawiać czy w zamierzchłych czasach takie wydarzenia przypadkiem nie mogły się wydarzyć naprawdę. Autor malowniczo i barwnie opisuje prastare cywilizacje, szaleńcze pojedynki z potężnymi wojownikami i potworami z mrocznych odmętów wieczności. Conan poza silną i masywną posturą posiada bystry umysł, bez którego już dawno byłby martwy. Często postępuje rozważnie i logicznie ratując się tym samym z pozoru śmiertelnych niebezpieczeństw.

To właśnie dzięki bystremu i ostremu jak ostrze miecza umysłowi wywalczył sobie koronę króla Aquilonii. Od prostego pirata do króla ogromnego królestwa. Robert Ervin Howard w swoich opowiadaniach chciał pokazać jaki ma stosunek do koncepcji samej cywilizacji. Ukazał zderzenie barbarzyństwa z cywilizacją, uzmysławiając jednocześnie, że to właśnie cywilizacja prędzej czy później jest skazana na upadek i stoczenie się z powrotem w mroki barbarzyństwa. Autor sam mawiał: "Barbarzyństwo to normalny stan ludzkości. To cywilizacja jest czymś nienaturalnym, dziwnym zbiegiem okoliczności. Barbarzyństwo zawsze musi w końcu zatriumfować.". Krainy barbarzyńców są proste, nie znają intryg, spisków i knowań, w przeciwieństwie do cywilizowanych królestw, które są nimi przepełnione. Opowiadania o Cimmeryjczyku wypełnione są wieloma przesłaniami, które umieszczone są w opowieściach pełnych wartkiej akcji, nadnaturalnego otoczenia oraz magii. W miejscach gdzie cywilizowany człowiek niechybnie by umarł on przeżył, Conan z Cimmerii. Na Croma!

"Conan Barbarzyńca" po głębszym poznaniu zaskakuje głębią wątków fabularnych i zróżnicowanymi postaciami. Duże emocje podczas czytania gwarantowane. To pozycja obowiązkowa nie tylko za sprawą pięknego wydania w twardej oprawie z dopracowanymi i klimatycznymi rysunkami, lecz również dzięki doskonałemu przekładowi i dobrze dobranym opowiadaniom z bogatego dorobku autora. Prawdziwa perełka dla fana fantastyki, takiego jak ja. Są to pierwsze i prawdziwe opowiadania z pod szyldu magii i miecza, na których następni autorzy tylko się wzorowali, nie dościgając nawet w połowie kunsztu Roberta E. Howarda. Tempo, brawurowa akcja i brak nudy, macie to jak w banku podczas czytania jednych z najlepszych opowiadań jakie zrodziła fantastyka. Bogactwo świata przedstawionego, barwni bohaterowie z krwi i kości zapadają w pamięci na długo po zakończeniu lektury. To nowe, wspaniałe wydanie przygód Conana jest nie małym rarytasem dla prawdziwych fanów twórczości Howarda jak i fantastyki. Pozycja pełna zachwycających dodatków, w postaci dopracowanej mapy oraz długiego eseju - Era hyboryjska. Lektura tej pozycji sprawiła mi ogromną frajdę i satysfakcję. Gorąco polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Księgarni Bookmaster:

BookMaster
5 komentarzy
Unknown pisze...

chętnie sięgnę ;)

Michał Anioł pisze...

Przeczytałabym ją z wielką przyjemnością. Więc dam jej szansę za jakiś czas.

Zakrecona pisze...

Opowiadania o Conanie zbytnio mnie nie wciągnęły, choć to wydanie wydaje się warte uwagi.

Sylwia W. pisze...

Mnie książka bardzo wciągnęła, wydanie jest przepiękne, a czegoś takiego od dawna szukałam. :)

Unknown pisze...

Bardzo fajna pozycja. Opowiadania o najsłynniejszym barbarzyńcy wręcz uwielbiam, jak książka wpadnie mi w ręce to na pewno przeczytam.