środa, 29 czerwca 2016

Pióro. Autobiografia literacka - Marek Nowakowski

Email Edytuj post

Pióro. Autobiografia literacka - Marek Nowakowski


Pióro. Autobiografia literacka - Marek Nowakowski

Tytuł: Pióro. Autobiografia literacka
Autor: Marek Nowakowski
Wydawnictwo: Iskry
Data wydania: 2016
Liczba stron: 224


"Pióro. Autobiografia literacka" opisuje losy pisarza określanego niejednokrotnie pisarzem peryferii. Marek Nowakowski nigdy nie chciał podporządkować się władzą prl-owskim i przez całe życie pisał tak jak czuje. Pisał o sprawach dla niego ważnych, które uważał, że warto przelać na kartki papieru. Znajdując się na obrzeżach głównego nurtu udało mu się napisać rzeczy wielkie i ponadczasowe. Książka ta pokazuje barwne życie autora oraz innych znamienitych, wielkich ludzi, z którymi połączył go los.

Książka już od pierwszych stron przyciąga do lektury barwnym piórem Nowakowskiego. Miłośnicy twórczości autora odnajdą w tej pozycji wiele ciekawostek, z życia autora jak również wielu ludzi dobrze mu znanych. Autor opowiada o środowisku warszawskich literatów jak również o obronie niezależności pisarskiej przed wpływami komunistycznej cenzury. Oddając się lekturze dowiemy się również o wielu pisarzach lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku. Osobach, które również mocno, jak i sam autor odcisnęli swoje piętno w literackim świecie.

Na kartach tej pozycji Marek Nowakowski udowadnia, że oparł się pokusie dużych pieniędzy i wybrał wolność i swobodę wypowiedzi. Pisarz, który posiada niepowtarzalny styl w roku 1956 wszedł dopiero w literacki świat Warszawy. Nie sprzedał się jednak, a miał wiele takich pokus, pisał prawdzie i autentycznie. Komunistyczną rzeczywistość Polski oddawał wiarygodnie, taką jaką ona była. Skupiając się na jej marginesach, pisał o ludziach prawdziwych, ich problemach i tęsknotach. Książkę tą czyta się z dużymi emocjami, po jej zakończeniu doznajemy lekkiego niedosytu i ochoty na dalszą dawkę lektury z pod pióra Marka Nowakowskiego.

"Pióro. Autobiografia literacka" pokazuje prawdziwy kunszt autora i jego dążenie do przekazania prawdy w literaturze. Dzięki swojej autentyczności i szczerości pozyskał sobie tak dużą rzeszę czytelników. Powraca to świata swej młodości i dzieli się z czytelnikami swoimi przeżyciami i przemyśleniami. Zapiski z życia tamtej Warszawy czytałem z dużą ciekawością. Jest to udana książka, z której można wynieść wiele przemyśleń odnośnie tamtych, dawnych czasów jak i tych, w których obecnie żyjemy. Gorąco polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Iskry:

Wydawnictwo Iskry
2 komentarze
Unknown pisze...

Bardzo lubię takie książki i historie.

Unknown pisze...

teraz muszę ją dorwać