wtorek, 24 maja 2016

Spotlight. Zdrada - Sacha Pfeiffer, Michael Rezendes

Email Edytuj post

Spotlight. Zdrada - Sacha Pfeiffer, Michael Rezendes


Spotlight. Zdrada - Sacha Pfeiffer, Michael Rezendes

Tytuł: Spotlight. Zdrada
Autor: Sacha Pfeiffer, Michael Rezendes (opracowanie zbiorowe)
Wydawnictwo: HarperCollins Polska
Data wydania: 18 maja 2016
Liczba stron: 432


"Spotlight. Zdrada" jest to książka opisująca brawurowe śledztwo mające na celu ujawnienie opinii publicznej licznych skandali w Kościele Katolickim. Na podstawie tego śledztwa powstał film "Spotlight" nagrodzony Oskarem, co dodatkowo zachęciło mnie do zapoznania się z tą książką. W ostatnich latach Kościół bardzo nadszarpnął swoje dobre imię, a to śledztwo dolewa tylko oliwy do ognia i ukazuje kolejne kompromitujące fakty. Zepsucie i zakłamanie to chleb powszedni wielu księży, którzy trzymają w ukryciu wiele mrocznych sekretów...

Zespół reporterski Spotlight pracujący dla "Boston Globe" przedstawił wiele niepodważalnych faktów na temat molestowania przez księży. Opisali wiele traumatycznych spraw, gdzie ofiary nie mogły doczekać się sprawiedliwości po mimo upływu dziesiątek lat. Tuszowanie spraw i liczne skandale były na porządku dziennym w bostońskiej archidiecezji. Gdy ukrywane zbrodnie ujrzały światło dzienne wiernymi wstrząsnęły informacje o wielu seksualnych przestępstwach popełnianych przez księży. Jakby tego było mało instytucje kościelne wiedziały i tuszowały wiele spraw, co dodatkowo wstrząsa i bulwersuje. Jednak po wielu latach przemilczeń bolesne historie doczekały się wyjaśnienia. Ujawniając skandal na ogromną skale.

Pozycja ta wstrząsa i szokuje głównie dlatego, że została opisana na faktach. Opisywane zdarzenia są przerażające, aż trudno dać wiarę, że mogły wydarzyć się na prawdę. Nadużycia seksualne popełniane przez księży niestety są bardzo powszechne, bardziej niż by częstokroć mogło się zdawać. Ujawnionych faktów jest wiele i Spotlight odwaliło kawał porządnej roboty aby ujawnić cały proceder. Ofiar przemocy było bardzo wiele, każda z nich to oddzielna historia strachu i bólu, który odczuwali najmłodsi. Będący pod opieką z pozoru godnej zaufania osoby jaką jest ksiądz. Jednak to zaufanie zostało doszczętnie złamane i te dzieci już do końca życia nie zapomną traumy, która ich spotkała. Pedofilia w Kościele katolickim to ogromny problem, którego skala jest wstrząsająca, a my dostrzegamy jedynie czubek góry lodowej. Książka została napisana bogatym i barwnym językiem, który miejscami potrafi wywołać gęsią skórkę. W szczególności poprzez opisanie licznych drastycznych i prawdziwych historii.

"Spotlight. Zdrada" opisuje bostoński skandal, który unaocznia kryzys w Kościele. Zwyrodnienie i zepsucie księży sięga już tak wysoko, że coraz więcej z wielu skandali przedostaje się do opinii publicznej. Śledztwo przeprowadzone przez Spotlight pokazało jak wiele osób spotkała krzywda z rąk księży i unaocznili, że takich spraw może być dużo więcej. Dewiacja pedofilska w wielu parafiach przybiera niekiedy ogromne rozmiary, a większość duchownych udaje że nic nie widzi. Skandal odbił się szerokim echem i dotknął wiele Kościołów na całym świecie. Lektura budzi duże emocje i wciąga do ostatniej strony. Serdecznie polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu HarperCollins Polska:

Wydawnictwo  Harper Collins
7 komentarzy
Unknown pisze...

na pewno kiedyś po nią sięgnę

Unknown pisze...

Brzmi niezwykle interesująco!

Unknown pisze...

Książka wydaje się ciekawa.

Gerroor Ged pisze...

jak wpadnie mi w ręce to na pewno przeczytam.

Unknown pisze...

Historia warta przeczytania.

Yuri Ossaka pisze...

zapowiada się interesująco

Unknown pisze...

Oby więcej takich książek.