czwartek, 14 kwietnia 2016

Gambit hetmański - Robert Foryś

Email Edytuj post

Gambit hetmański - Robert Foryś


Gambit hetmański - Robert Foryś

Tytuł: Gambit hetmański
Autor: Robert Foryś
Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 13 kwietnia 2016
Liczba stron: 1032


"Gambit hetmański" to porywająca historia, która pokazuje, że nawet z pozoru silni mężczyźni mogą myć z łatwością manipulowani przez drobne i kruche kobiety. Władcy są jedynie pionkami na szachownicy w ich rękach, a wytrawnymi graczami są kobiety. Kobiety, które pragną władzy i pieniędzy, dla których są w stanie zrobić niemal wszystko. Posunąć się do nie jednej intrygi i spisku. Knowania zakrojone są na olbrzymią skalę, gdzie nawet sojusznikom nie można wierzyć. Podstępne kusicielki nie omieszkają wykorzystać wszystkich atutów jakie posiadają, aby tylko dopiąć celu.

Jest roku 1671, do Francji przybywa Maria Kazimiera d’Arquien, zwana Marysieńką Sobieską. W celu spotkania się z kardynałem de Bonzim, będącym wówczas ministrem spraw zagranicznych Ludwika XIV. Kobieta jest na dodatek francuskim szpiegiem, mającym na celu doprowadzić do detronizacji Michała Korybuta Wiśniowieckiego. Maria Kazimiera d’Arquien była gotowa dużo poświęcić aby osiągnąć upragniony celu. Manipulowała mężczyznami wraz z innymi wielkimi kobietami tamtego okresu. Nagrodą w tej bezlitosnej grze była, korona Rzeczypospolitej. Przebiegłe kobiet pokazały niezwykłą mądrość, przebiegłość i umiejętność manipulowania pozorami.

Matki, żony i wreszcie kochanki odrywają nie małą rolę na kartach książki. Autor zawarł w niej bardzo realistyczną opowieść, opartą na faktach historycznych. Liczne zdrady, walki i intrygi przepełniają tą powieść, nie pozwalając się nudzić ani przez moment. Miłości, namiętności i skrytobójstwa dały prawdziwą władzę kobietom żyjącym w tamtym okresie. Książkę czyta się jednym tchem, od pierwszej do ostatniej strony. Język Roberta Foryśa jest bogaty i barwny, co bardzo ułatwia czytanie. Historia osadzona na najwyższych szczeblach władzy Rzeczypospolitej została wiernie i realistycznie nakreślona. Marysieńka i Ludwik XIV emocjonują swoimi losami i sprawiają, że ciągle ma się ochotę na dalszą część lektury. Z pewnością sięgnę jeszcze nie raz po książkę z pod pióra tego autora.

"Gambit hetmański" pokazuje, że honor jest na sprzedaż, Bogiem można manipulować, a kobiety zrobią wszystko dla władzy i pieniędzy. Nawet będą w stanie poświęcić własne ciało. Od dawna wiadomy jest fakt, że bardzo często tak na prawdę nie rządzą potężni władcy. Lecz drobne kobiety, które nimi manipulują. Koronowane głowy są szyjami, a niewiasty tymi głowami swobodnie kręcą. Tło historyczne zostało ukazane wiarygodnie, dialogi są prawdziwe, a bohaterowie wzbudzają emocje. Jak choćby Bogusław Tyner i Charlott Mesire, bardzo interesująca śledziło mi się ich losy. Nie raz z wypiekami na twarzy. Jest to prawdziwa gra o tron, koronę i władzę, gdzie nie ma miejsca na litość i skrupuły. Serdecznie polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Otwartemu:

Wydawnictwo Otwarte
6 komentarzy
Unknown pisze...

Okładka jest cudowna, a i treść bardzo zachęca ;D

Unknown pisze...

Chętnie przeczytam.

Unknown pisze...

zdecydowanie muszę się za nią zabrać.

Anne Heronton pisze...

Coś dla mnie! Lubię książki historyczne.

Unknown pisze...

Narobiłeś mi wielkiej ochoty na tę pozycję:)

Wonith pisze...

Najważniejsze to trafić na dobrą książkę, która nas nie tylko nie zawiedzie, ale także sprawi że się w niej zatracimy. ;D
Jestem Wonith i zapraszam na mojego bloga, gdzie publikuje moje własne utrzymane w klimacie fantastyki dzieło, jest to mój debiut.
http://wonithlerger.blogspot.com/