sobota, 12 marca 2016

Tajemnice wczesnych Słowian - Leszek Moczulski

Email Edytuj post

Tajemnice wczesnych Słowian - Leszek Moczulski


Tajemnice wczesnych Słowian - Leszek Moczulski

Tytuł: Tajemnice wczesnych Słowian
Autor: Leszek Moczulski
Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 29 października 2015
Liczba stron: 250


"Tajemnice wczesnych Słowian" jest publikacją naukową, która przybliża czytelnikom wczesne dzieje Słowian. Fakty przedstawione w tej publikacji są już nieco przestarzałe ze względu na upływ czasu jaki upłynął od zbierania materiałów. Autor w książce opublikował fragment swojej pracy habilitacyjnej, jednak ze stanem wiedzy sprzed kilkunastu lat. Jednak pomimo tego książka i tak jest całkiem ciekawa i przedstawia sporą dawkę wiedzy z czasów naszej burzliwej historii. Odnajdziemy tu liczne informacje odnośnie bitew, stylu życia tamtych ludzi oraz wiele innych ciekawostek historycznych.

Tematyka najwcześniejszych dziejów Słowian z terenów ziem polskich jest stosunkowo rzadko poruszana. Ten tajemniczy i mroczny okres jest bardzo mało znany i jak najbardziej wart zgłębienia. W książce tej odnajdziemy informacje odnośnie tego kiedy przypuszczalnie Słowianie oddzielili się od ludów indoeuropejskich oraz kiedy mogli utworzyć odrębną, ogromną społeczność. Poznamy ich wyjątkową cywilizację i legendarnych bohaterów, wierzenia i obyczaje. Przeniesiemy się w okres pomiędzy drugim wiekiem starej, a szóstym wiekiem nowej ery. Z mroków pradziejów wyłaniają się cały czas informacje, które coraz bardziej przybliżają nas do poznania prawdy o naszym pochodzeniu. Zmieniając i przebudowując ciągle historię na nowo.

Leszek Moczulski posługuje się językiem profesjonalnym i barwnym, dzięki czemu czytanie tej pozycji przebiegło szybko i przyjemnie. Liczne fakty podane są w sposób prosty, co sprawia, że nawet laik nie zaznajomiony z tamtym okresem historycznym powinien poradzić sobie z lekturą. Najwcześniejsze początki Słowian sięgają prehistorii, zmuszając archeologów, geologów i historyków do ciągłej pracy. Jenak ostatnie nowe odkrycia wciąż wstrząsają naukowym światem i opinią publiczną. Choćby za sprawą odkrycia z terytorium Rosji. Mowa tu o Arkaim, tajemniczym mieście Ariów, uznawanym przez wielu naukowców za kolebkę Słowiańskiej, Aryjskiej Cywilizacji. Niestety o takich fenomenalnych znaleziskach nie przeczytamy w tej publikacji. Znajdziemy w niej za to, wiele informacji z zakresu starożytnej historii i geografii Europy. Jak również wiele wzmianek na tematy migracji ludności, geopolityki czy interpretacji starożytnych źródeł. Książka Leszka Moczulskiego jest pozycją ciekawą, zarysowującą szeroką problematykę Barbaricum. Pozycja ta zachęca do dalszego zgłębienia tematu i poszukania więcej informacji z tego bogatego okresu słowiańskich dziejów.

"Tajemnice wczesnych Słowian" jest książką ciekawą i godną przeczytania. Autor napisał solidną pracę pokazując wiele faktów z tego skomplikowanego okresu, posługując się językiem bogatym i barwnym. Kwestie Słowian powinny być częściej poruszane i oby więcej takich książek na naszym rynku. W ostatnim czasie dyskusje na ten temat zostają poruszane coraz częściej, co jest bardzo dobrą oznaką. Książkę polecam pasjonatom słowiańszczyzny, historii i pozycji naukowych. Słowianie na kartach historii odcisnęli mocne piętno, wiele zostało odkryte lecz jeszcze większa ilość znalezisk czeka na odkrycie. Jak najbardziej polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Bellona:

Wydawnictwo Bellona
7 komentarzy
Sayuri Veronique pisze...

Chętnie przeczytam.

Myukki - Chan pisze...

Brzmi interesująco :)

L.V.V. Sasha pisze...

Słyszałem o Arkaim, ciekawe znalezisko...!

Madziak M.S. pisze...

Nie znam autora, lecz jak znajdę chwilę czasu może po nią sięgnę.

Cresto Mix pisze...

Ostatnio dużo słyszałem o tej książce i bardzo chciałbym ją przeczytać.

Lejko Buuka pisze...

Książka już od pierwszych stron mnie wciągnęła :D

Koletea Mims pisze...

Dam jej szansę za jakiś czas.