środa, 9 marca 2016

Odwrócony świat - Christopher Priest

Email Edytuj post

Odwrócony świat - Christopher Priest


Odwrócony świat - Christopher Priest

Tytuł: Odwrócony świat
Autor: Christopher Priest
Seria: Artefakty
Wydawnictwo: Mag
Data wydania: 3 lutego 2016
Liczba stron: 288


"Odwrócony świat" autorstwa Christophera Priesta to porywająca i posępna lektura. Priest, pisarz już kultowy po raz kolejny pokazuje swój kunszt pisarski. Zabierając swoich czytelników w niezapomnianą i zaskakującą podróż. Powieść zaliczono do serii Artefakty, jednej z moich ulubionych. Książką zawiera wiele mądrości i wieloznacznych przesłań, które potrafią przykuć uwagę czytelnika. To wstrząsająca powieść dająca wiele do myślenia, potrafiąca do głębi poruszyć czytelnikiem. Psychodeliczny klimat nie odstępuje ani na moment podczas lektury, tworząc jedną z najbardziej szokującym książek SF jakie zdarzyło mi się przeczytać.

Po olbrzymich torach posuwa się upadające miasto, które musi ciągle układać i rozbierać tory, którymi się porusza. Gdyby doszło do zatrzymania zostanie zmiażdżone przez potężne pole grawitacyjne. Pozostawienie za sobą optimum może mieć opłakane skutki, które mogą oznaczać dla mieszkańców jedynie śmierć. Władza stara się utrzymać ten fakt przed obywatelami w tajemnicy, sprawiając, że żyją oni na tykającej bombie. Po mimo zakrojonej na szeroką skalę dezinformacji ludzie i tak powoli domyślają się prawy. Gdy w między czasie miasto cały czas zdaje się zwalniać...

Książka już od pierwszych stron mnie zaciekawiła i sprawiła, że w prost nie mogłem się oderwać od lektury. Christopher Priest spisał się świetnie i przedstawił swoim czytelnikom pozycję nietuzinkową i wielowątkową. Świetnie wykreowany świat intryguje, wciągając, z każdą przewróconą stroną. Bohaterowie zdają się prawdziwi, co sprawia, że całość czyta się lekko. Postać Helwarda Manna najbardziej przypadła mi do gustu i z ogromną ciekawością czytałem o jej dalszych losach. Autor, aż do samego końca utrzymuje czytelnika w niepewności, odnośnie tego, dlaczego miasto jest w takiej trudnej sytuacji. Sprawiając, że w mgnieniu oka przewracamy ostatnia stronę. Po zakończeniu lektury odczuwany lekki niedosyt i mamy ochotę na więcej. Priest pisze świetne książki i z pewnością jeszcze nie raz po nie sięgnę.

"Odwrócony świat" pisana jest świetnym i bogatym językiem, akcja jest stosunkowo szybka, a wizja świata oryginalna i przekonująca. To właśnie świat poniekąd podobny do naszego tak przyciąga. Nie pozwalając oderwać się od czytania. To rewelacyjna powieść, którą fani Christophera Priesta powinni jak najbardziej przeczytać. Mnie ta książka usatysfakcjonowała i sprawiła, że z pewnością przeczytam kolejną książkę z serii Artefakty. Powieść obfituje w barwny język, gdzie wielowątkowa fabuła zaskakuje co i rusz. Wprawiając nie raz czytelnika w osłupienie, dostarczając wielu niezapomnianych i silnych wrażeń. Serdecznie polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Mag:

 Wydawnictwo Mag
4 komentarze
Vigrio Salza pisze...

Nie czytałam jeszcze ale zamierzam bo widzę, że warto:).

Lejko Buuka pisze...

Brzmi bardzo ciekawie.

Neris Iko pisze...

Zdecydowanie moje klimaty!:)

Gerroor Ged pisze...

chętnie przeczytam