czwartek, 11 lutego 2016

George Best. Najlepszy. Autobiografia - George Best, Roy Collins

Email Edytuj post

George Best. Najlepszy. Autobiografia - George Best, Roy Collins


George Best. Najlepszy. Autobiografia - George Best, Roy Collins

Tytuł: George Best. Najlepszy. Autobiografia
Autor: George Best, Roy Collins
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Data wydania: 2015
Liczba stron: 392


"George Best. Najlepszy. Autobiografia" to książka poświęcona jednej z największych legend Manchesteru United. Biografia spisana trzy lata przed śmiercią wybitnego piłkarza, George'a Best'a. Zostanie zapamiętany nie tylko ze swoich niezapomnianych wyczynów na boisku, lecz również z zamiłowania do zabawy do upadłego. Uwielbiał szybkie samochody, alkohol i piękne kobiety. Ale to przez alkohol stoczył się praktycznie na samo dno. Przez wiele lat po mimo swojej choroby alkoholowej zdobywał kolejne gole. Niestety do pewnego czasu, gdy organizm i psychika nie wytrzymały. Był znakomitym piłkarzem, o którym powstała poruszająca i prawdziwa autobiografia.

Dominującą część publikacji stanowi choroba alkoholowa piłkarza. Ważnym momentem w jego życiu była również operacja przeszczepu wątroby, która zmieniła późniejsze życie Best'a. W książce przeczytamy również o wzlotach i upadkach, wielkich sukcesach i jeszcze większych porażkach. George Best czerpał z życia wielkimi garściami i nie wahał się choćby tuż przed półfinałem Pucharu Anglii "zabawiać się" ze znaną i atrakcyjną aktorką. Ludzie, którzy go znali musli częstokroć traktować go pobłażliwie ze względu na ogromny talent i wyniki jakie osiągał. Autor nie omija kryzysów w swojej karierze jak i życiu prywatnym.

George Best bez ogródek opisuje chorobę alkoholową jak i rozpad małżeństwa. Uzależnienie piłkarza zajmuje sporą część książki, pokazując, że pomimo kilku lat wybitnej gry Best stoczył się praktycznie na samo dno. Poniekąd na własne życzenie. Autor nie rozwodzi się zbytnio nad swoim życiem, podaje praktycznie suche fakty bez nadmiernego rozczulania się. Mało jest wątków w książce omawiających sprawy rodzinne piłkarza, a więcej wątków dotyczy życia zawodowego. W swojej historii George Best ukazuje jak rozmienił swój talent na dobre i jak zaprzepaścił świetnie rozwijającą się karierę. Mógł dokonać jeszcze wielkich rzeczy dla Manchesteru United jak i w samym sporcie. Lecz jego kariera z kończyła się nagle, choć i tak pozostawił za sobą wiele dokonań i uzyskał zasłużony status legendy. Pozycja obowiązkowa dla fanów sportowca.

"George Best. Najlepszy. Autobiografia" to książka szczera i profesjonalnie napisana. Przedstawiona szczerze, miejscami, aż do bólu. Pokazująca upadek gwiazdy Manchesteru United, unaoczniająca, że był normalnym człowiekiem z przyziemnymi problemami. Pozycja ta pokazuje wstyd, żal i niemoc Best'a w wielu momentach swojego życia. Autobiografia dobitnie pokazuje jak przez chorobę alkoholową można przegrać karierę, talent, rodzinę oraz na końcu własne życie. W końcówce życia piłkarza następuje poniekąd żal za własne winy i chęć poprawy. Jednak w 2004 roku rozwodzi się z młodszą o dwadzieścia sześć lat żoną, aby w rok później umrzeć. Wybitny piłkarz, który w karierze sportowej osiągnął niemal wszystko, został przygnieciony przez ciężar zwykłego życia. Dla większości i tak pozostanie George'em Bestem gwiazdą w świecie futbolu. Polecam lekturę tej książki.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Sine Qua Non:

7 komentarzy
Sylwia W. pisze...

Chętnie przeczytam, zapowiada się interesująco.

Wiktor Zwycięzca pisze...

Ciekawa historia na pewno warta przeczytania.

Claudia de Rodrigez pisze...

Bardzo fajna pozycja, jak wpadnie mi w ręce to na pewno przeczytam.

Majka Lato pisze...

Może być ciekawa.

Lejko Buuka pisze...

Książka wydaje się naprawdę interesująca choć smutna.

Anne Heronton pisze...

Czytałam fragment tej książki i zrobiła na mnie dobre wrażenie, dam jej szansę, za jakiś czas.

Gerroor Ged pisze...

Ciekawa recenzja, może się skuszę.