środa, 24 lutego 2016

Emma i ja - Elizabeth Flock

Email Edytuj post

Emma i ja - Elizabeth Flock


Emma i ja - Elizabeth Flock

Tytuł: Emma i ja
Autor: Elizabeth Flock
Wydawnictwo: HarperCollins Polska
Data wydania: 13 stycznia 2016
Liczba stron: 384


"Emma i ja" to powieść pełna cierpienia i bólu, która za każdą przewróconą stroną szokuje czytelnika. Książka pokazuje mroczny świat dziecka, który pełen jest bezradności i strachu. Historia opisywana w powieści jest bardzo prawdopodobna i realistyczna, dzięki trafnemu scenariuszowi. Mająca z pewnością nie raz miejsce w realnym świecie. Sugestywna narracja autorki sprawia, że powieść przykuwa do lektury. Całość czyta się szybko od pierwszej do ostatniej strony, ukazując przejmujący obraz ludzkiej tragedii.

Poznajemy ośmioletnią Carrie Parker, która jak wiele jej rówieśniczek chodzi do szkoły i lubi się bawić. Niestety dziecięca sielanka nie trwa długo, ponieważ nagle umiera jej ojciec. Praktycznie z dnia na dzień, jej życie zmienia się w istny koszmar. Matka przyprowadza do domu ojczyma, który pastwi się nad nią i jej młodszą siostrą Emmą. Miłość, która dotychczas panowała w rodzinnym domu prysnęła jak banka mydlana. W jej miejsce pojawił się za to strach i ból, które ojczym podsycał niemal codziennie. Matka zdaje się nie zauważać brutalnego zachowania Richarda, a odraza i nienawiść u dziewczynek do ojczyma narasta, z każdym dniem. Gdy granica okrucieństwa zostaje przekroczona dziewczynki stają w samym środku dramatycznych wydarzeń.

Powieść zaserwowana nam przez Elizabeth Flock porusza do głębi nie pozwalając odłożyć lektury ani na moment. Historia Carrie wstrząsnęła mną do głębi i została ze mną na długi czas po zakończeniu czytania. Tematyka przemocy domowej jest często poruszana w literaturze, jednak autorka wykorzystała pomysł doskonale. Akcja toczy się niespiesznie, zaskakując na samym końcu lektury. Całość pisana jest językiem lekkim lecz barwnym, sprawiając, że książkę czyta się szybko. Elizabeth Flock nie raz szokuje na kartach powieści, powodując efekt zaciekawienia u czytelnika. Pomysł został dobrze wykorzystany, a wątki fabularne zbudowane zostały ciekawie i prawdziwie, aż przeszywając swym realizmem i głębią. Co i rusz czytelnik współczuje bohaterkom o których czyta, zastanawiając się co sam by zrobił na ich miejscu.

"Emma i ja" zabrała nas do mrocznego świata ośmioletniej Carrie, która ukazuje bolesny świat skrzywdzonego dziecka. Koncepcja domu pełnego bólu i przemocy została przedstawiona realistycznie i dosadnie. Dzięki czemu lęki i liczne obawy zostały wymieszane z dziecięcą delikatnością i niezłomną wiarą w lepsze jutro. To powieść o ogromnej mocy, która wstrząsnęła mną do głębi. Przewrócenie każdej kolejnej strony wywoływało ciarki na całym ciele. Tekst porządnie napisany, porusza autentycznością i realizmem. Bohaterki nie były tylko jałowymi postaciami lecz osobami z krwi i kości. Proza na wysokim poziomie, pokazująca wiele uniwersalnych prawd, niedole bezbronnych dzieci oraz okrucieństwo dorosłych. Szkoda tylko, że nie jest to tylko fikcja literacka, a takie historie często rozgrywają się na prawdę. Polecam lekturę tej książki.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu HarperCollins Polska:

Wydawnictwo  Harper Collins
4 komentarze
Unknown pisze...

Nie znam autorki, lecz jak znajdę chwilę czasu może po nią sięgnę.

Unknown pisze...

Jak wpadnie mi w ręce to przeczytam.

Unknown pisze...

Przeczytałabym ją z wielką przyjemnością, ciekawa recenzja:)

Yuri Ossaka pisze...

Kiedyś z pewnością sięgnę po tę książkę.