czwartek, 17 grudnia 2015

Małe wielkie odkrycia - Steven Johnson

Email Edytuj post

Małe wielkie odkrycia - Steven Johnson


Małe wielkie odkrycia - Steven Johnson

Tytuł: Małe wielkie odkrycia
Autor: Steven Johnson
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Data wydania: 2 grudnia 2015
Liczba stron: 288


"Małe wielkie odkrycia" to książka, która przedstawia czytelnikom fascynujący świat genialnych odkryć, które wpłynęły na losy świata. Wynalazki mające ogromne znaczenie w naszym codziennym życiu częstokroć powstawały przypadkiem, aby dopiero później trafić do powszechnego użytku. Prowadząc do zmian iście rewolucyjnych na skalę światową. "Potrzeba jest matką wynalazków" jak mawia przysłowie, ciekawe czym naukowcy jeszcze na zaskoczą? Czas tylko pokaże. "Małe wielkie odkrycia" to pierwsza książka Stevena Johnsona, ale za to jaka innowacyjna.

Świat jest fascynujący i zawiera wiele intrygujących zagadek, które po odkryciu sprawiają niedowierzanie i osłupienie. Rewolucyjne zmiany zaczynają się od drobnego kroku, lub małego ruchu skrzydeł. Wielu z Was słyszało z pewnością o Efekcie Motyla, kiedy to najmniejszy ruch skrzydeł motyla doprowadza do huraganu na drugim końcu świata. Efekt Kolibra wywiera podobny efekt z tą jednak różnicą, że dotyczy on ewolucji różnych gatunków. Pokazując, że najdrobniejsza zmiana w jednym gatunku doprowadza do nieodwracalnych zmian wśród innych gatunków. Tak samo jest z wynalazkami, z pozoru małe odkrycia potrafią mieć kolosalne znaczenie dla całego świata. Jak choćby odkrycie sztucznego światła, które z kolei miało wpływ na ewolucję zwyczajów związanych z ludzkim snem. Lub wynalezienie inżynierii dźwięku dzięki, której możemy lepiej widzieć. Wzięło swoje początki od neandertalskich lamentów w burgundzkich jaskiniach. Pozycja ta pełna jest takich ciekawostek, dzięki którym możemy lepiej poznać otaczający na świat. Małe wielkie odkrycia sprawiają, że możemy choćby korzystać z internetu. Ponieważ konieczność oczyszczenia miast z fekaliów doprowadziła do rozpoczęcia badań nad mikrochipami. Dzięki, którym możemy cieszyć się nowymi technologiami oraz internetem. Historia innowacji jest bardzo bogata i fascynująca, w tej pozycji będziecie mogli uchylić spory jej rąbek.

"Małe wielkie odkrycia" wypełniona jest po brzegi sporą dawką wiedzy i ciekawostek ze świata nauki. Liczne zdjęcia i rysunki przyciągają do lektury i nadają dodatkowego smaczku. Okładka została wykonana starannie i z pomysłem, przez co świetnie prezentuje się na półce. Jest to doskonały prezent świąteczny dla osób lubiących pozyskiwać nową wiedzę w przystępny i ciekawy sposób. Dzięki tej książce dowiedziałem się sporo nowych informacji oraz zostałem nie raz na prawdę zaskoczony i zszokowany. Po lekturze tej pozycji na wiele spraw zaczyna się patrzeć zupełnie inaczej. Niecodzienne historie zaskakujących z pozoru małych odkryć, które z biegiem czasu osiągnęły ogromne znaczenie dla nas wszystkich. Jak najbardziej polecam lekturę tej książki!

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Sine Qua Non:

5 komentarzy
Zakrecona pisze...

Po recenzji wnioskuję, że to coś dla mnie ;)

Unknown pisze...

Może być ciekawa, z pewnością się na nią połaszczę.

Unknown pisze...

Okładka bardzo mi się spodobała :D

Unknown pisze...

Może być fajna.

Unknown pisze...

Już kupiona na prezent. Miejmy nadzieję, że trafiony ;)