czwartek, 15 października 2015

Hyperion - Dan Simmons

Email Edytuj post

Hyperion - Dan Simmons


Hyperion - Dan Simmons

Tytuł: Hyperion
Autor: Dan Simmons
Cykl: Hyperion (tom 1) | Seria: Artefakty
Wydawnictwo: Mag
Data wydania: wrzesień 2015
Liczba stron: 624


"Hyperion" jest pierwszą częścią z serii, która wymyka się wszelakim porównaniom, zaskakując czytelnika i dając wiele frajdy z czytania. Wykreowany świat jest wprost fascynujący, w który się wsiąka dogłębnie. Wybitne dzieło literatury światowej, serwujące czytelnikom wysublimowane wrażenia i ciekawe rozwiązania fabularne. Rozpocznijmy zatem ten niesamowity cykl, który po prostu wgniótł mnie w fotel i nie chciał puścić przez długi czas.

Wojna zbliża się wielkimi krokami, cała galaktyka drży w strachu przed nadchodzącym rozlewem krwi. Gdy na planetę Hyperion przybywają nieustraszeni śmiałkowie. Siedmioro pielgrzymów, którzy mogą na zawsze odmienić losy galaktyki. Zadaniem Konsula, Kapitana, Detektywa, Kapłana, Uczonego, Żołnierza i Poety jest dotarcie do legendarnych, prastarych grobowców. Według mglistych legend znajduje się w nich mroczna i przerażająca istota, która zdolna jest ocalić ludzkość przed zagładą. Jednak jak zwykle nic nie jest za darmo i zawsze znajduje się jakiś haczyk. Przeklęci podróżnicy mogą przedstawić swoją prośbę lecz tylko jeden z pielgrzymów zostanie wysłuchany. Pątnikom, którym nie dopisało szczęście przyjdzie pogodzić się z nieuchronną i srogą zagładą. Choć może istnieje szansa na ocalenie przez nich żywota?

Powieść jest klasyką SF, która charakteryzuje się oryginalnym pomysłem i ciekawym wykonaniem. Dan Simmons posługuje się bogatym językiem, który nadaje klimat całej książce. Wątki fabularne zdają się z początku zagmatwane lecz później zazębiają się i stają się bardziej klarowne. Jest to literatura popularna wysokich lotów, a pomysł przedstawiony w tej pozycji jest ciekawy i zrealizowany po mistrzowsku. Posiada nawiązania do klasyków science-fiction, przez co odbiera się ją z niekrytą ciekawością. Przedstawianie wątków z pola szeroko pojętej nauki, również zasługuje na plus. Całość pisana jest bogatym i barwnym językiem, przez co lekturę smakujemy jak wykwintne wino. Książka przeznaczona jest dla miłośników science-fiction i osób lubiących książki wymagające od czytelnika użycia sporej dawki wyobraźni. Ponieważ "Hyperion" stawiając liczne pytania daje bardzo często nie jednoznaczne odpowiedzi. Zmuszając tym samym do rozpracowania przez czytelnika niektórych wątków. Sceny walk, opisano w tej pozycji dość dokładnie i dosadnie. Co przyspiesza akcję i samo czytanie. Zakończenie jest otwarte zostawiając liczne watki nierozwiązanymi i zachęcając do sięgnięcia po kolejny tom. Wsiąknąłem w świat wykreowany przez autora bez reszty i dlatego z przyjemnością sięgnę po kolejny tom. Aby zatopić się w krwawym i mrocznym świecie i powrócić ponownie do ogniowych lasów na Hyperionie.

"Hyperion" to powieść science-fiction dająca wiele do myślenia, gdzie Simmons pokazuje szeroki wachlarz swojej wiedzy i wyobraźni. Zawiera w swej książce wiele dokonań kultury i nauki, przez co powieść odbiera się jeszcze silniej. Miejsca i planety przedstawione przez autora zostały opisane bardzo realistycznie, zostając w pamięci czytelnika jeszcze na długo po zakończeniu czytania. Wątki pobudzają do myślenia, a akcja sprawia szybsze bicie serca. Historia Abrahama, mocno utkwiła mi w pamięci i zachęciła jeszcze mocniej do sięgnięcia po kolejny tom. Serdecznie polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Mag:

 Wydawnictwo Mag
8 komentarzy
Madziak M.S. pisze...

Kolejna książka na listę do przeczytania :)

Yuri Ossaka pisze...

Narobiłeś mi wielkiej ochoty na tę książkę, będę musiała się za nią niedługo zabrać.

Sayuri Veronique pisze...

Bardzo fajna pozycja, jak wpadnie mi w ręce to na pewno przeczytam. Uwielbiam twórczość Dana Simmonsa.

Myukki - Chan pisze...

Książka jak najbardziej godna uwagi. Zaskakująca fabuła, wyraziści bohaterowie. Klasyka przez duże K.

L.V.V. Sasha pisze...

Nie czytałem tej książki, bo nie jest to mój ulubiony rodzaj. Po Twojej recenzji stwierdzam, że może być ciekawa.

Yukka Amano pisze...

Przeczytałabym ją z wielką przyjemnością:)

Paula Jagoda pisze...

Zapowiada się ciekawie, bardzo lubię takie klimaty i historie. Teraz muszę ją dorwać.

Almead Alrack pisze...

Zdecydowanie moje klimaty, uwielbiam science fiction. Na pewno sięgnę po nią.