środa, 9 września 2015

Rozłąka - Christopher Priest

Email Edytuj post

Rozłąka - Christopher Priest


Rozłąka - Christopher Priest

Tytuł: Rozłąka
Autor: Christopher Priest
Wydawnictwo: Mag
Data wydania: 29 maja 2015
Liczba stron: 405


"Rozłąka" to Książka Christophera Priest'a z dobrze już znanej i cenionej serii "Uczta Wyobraźni". W powieści dostajemy historię alternatywną II wojny światowej, która zabiera nas w zupełnie inne realia. Autor stworzył książkę, która po prostu wciąga i nie pozwala oderwać się od lektury. Powieść zaowocowała znakomitym przyjęciem i została przetłumaczona na wiele języków, ze względu na złożony i barwny język, ciekawą fabułę i bohaterów. To prawdziwa radość czytać takie pozycje.

Przenosimy się do roku 1936 gdzie dwaj bracia bliźniacy powracają do Wielkiej Brytanii z igrzysk olimpijskich w Berlinie. Przywożąc ze sobą brązowe medale. Bracia dokonują również aktu miłosierdzia i ratują młodą Żydówkę, która uciekając przed nazistami, skrywa się w ich samochodzie. Niestety po pewnym czasie oboje zaczynają czuć do niej coś więcej niż tylko współczucie, rywalizacja o względy młodej żydówki pomiędzy braćmi rozdziela ich drogi na długie lata. Konflikt, który niedługo ogarnie cały świat zbliża się nieubłaganie, a bracia obierają zupełnie rożne ścieżki w zmaganiach w tym bestialskim konflikcie. Joe staje się pacyfistą i wstępuje do Czerwonego Krzyża, a Jack zostaje pilotem RAF-u. Niestety i jeden i drugi odczuje na swej skórze skutki i koszmar II wojny światowej. Po latach pojawia się jednak szansa aby odmienić tragiczne w skutkach losy wojny...

Powieść Christophera Priest'a jest książką dosadną, mocną i najważniejszą częścią w niej jest przesłanie, które daje wiele do myślenia. Stajemy się świadkami jak młodzi bracia są w stanie odmienić losy świata jeżeli tylko odłożą na bok własne waśnie. Powieść pokazuje, że jeśli naprawdę czegoś pragniemy będziemy w stanie to osiągnąć. Autor pisze bogatym i barwnym piórem dzięki czemu lektura to prawdziwa przyjemność, sprawiająca wiele mocnych wrażeń. Wątki fabularne są zbudowane ciekawie i prawdziwie, porażając swym realizmem i głębią. Nie raz czytelnik współczuje bohaterom o których czyta, zastanawiając się co sam by zrobił na ich miejscu. Opisywana historia mocno pokazuje jak można łatwo stracić wszystko co w życiu jest dla człowieka najważniejsze. Bohaterowie ze wszystkich sił starają się zmierzyć z otaczającą ich rzeczywistością. Z różnym skutkiem. Książka nie jednokrotnie pokazuje, jak wiele człowiek jest w stanie znieść przyparty do muru. Priest prezentuje nam quasi-historyczną i alternatywną historią II wojny światowej. Losy dwóch Brytyjczyków, braci bliźniaków, Jacka i Joego Sawyerów emocjonują czytelnika, aż do przewrócenia ostatniej strony. To powieść o ogromnej mocy i sile oddziaływania, poruszyła mnie do głębi. Przewrócenie każdej kolejnej strony wywoływało mocniejsze bicie serca. Tekst profesjonalnie napisany, poruszał głębią faktów i realizmu. Bohaterowie nie byli tylko miałkimi postaciami lecz osobami z krwi i kości. Proza iście fenomenalna, pokazująca wiele uniwersalnych prawd o człowieku, pokazująca niedole ofiar wojny czy realia bestialskich konfliktów.

"Rozłąka" zadaje wiele pytań, dając przy tym nie jednoznaczne odpowiedzi. Kto tak naprawdę pociąga za sznurki w tym strasznym konflikcie? Pytamy, a odpowiedź nie pojawia się. Christopher Priest prowadzi swoistą grę z czytelnikiem, wplatając go coraz bardziej w meandry tej zawiłej historii. Lektura przeznaczona jest głównie dla czytelnika uważnego, lubiącego wysublimowane i skomplikowane książki. Nie należy morze ona do łatwych, lecz za to potrafi dać od siebie wiele jeżeli dostatecznie się w nią zagłębimy. Książka pomimo zawierającego w sobie smutku, bardzo mi się spodobała, jak na razie jest to moja ulubiona książka tej serii. Autor nie boi się poruszać ważnych i niezwykle trudnych tematów II wojny światowej. "Rozłąka" to świetna książka quasi-historyczna, która spodoba się miłośnikom gatunku oraz wszystkim, którzy lubią psychologiczne zagadki i ujarzmianie demonów przeszłości. Gorąco polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję 
Wydawnictwu Mag:

 Wydawnictwo Mag