sobota, 21 lutego 2015

Brandon Mull - Świat bez bohaterów

Email Edytuj post

 Brandon Mull - Świat bez bohaterów


Brandon Mull - Świat bez bohaterów

Autor: Brandon Mull
Tytuł: Świat bez bohaterów
Cykl: Pozaświatowcy (tom 1)
Wydawnictwo: MAG
Data wydania: 20 lutego 2013
Liczba stron: 533
Ocena: 5/6

„Świat bez bohaterów” przypomina pozycje takie jak „Opowieści z Narni” czy „Alicja w Krainie Czarów”. Przenosimy się za sprawą książki do Lyrianu, gdzie dwójka trzynastolatków stanie do walki przeciwko potężnemu Maldorowi. Rdzenni mieszkańcy dawno już stracili ducha i wolę walki. Lecz jednak został przepowiedziany zbawiciel, który ma ponoć ocalić całą krainę z łap bezlitosnego tyrana. Czy jednak uda mu się zostać tym przepowiedzianym bohaterem?

Poznajemy Jasona, trzynastolatka, który nie wyróżnia się niczym specjalnym w życiu codziennym. Chyba, że wziąć pod uwagę niezłe wyniki w grze w drużynie baseballowej, gdzie jest miotaczem. Poza tym uwielbia zwierzęta, w związku z czym udziela się jako wolontariusz w pobliskim zoo. Pewnego dnia dochodzi do dziwnego zdarzenia, podczas pracy przy wybiegu dla hipopotama słyszy dziwna muzykę. Po nachyleniu się nad barierką traci równowagę i wpada prosto na hipopotama. Ten rozdziawia paszczę i chłopak z impetem wpada do wnętrza stworzenia. Nie zostaje jednak pożarty i strawiony, a w dziwny sposób przedostaje się do wnętrza starego drzewa i znajduje się w zupełnie sobie nieznanym świecie. 

Brandon Mull stworzył magiczny świat, który poraża bogactwem świata przedstawionego i różnorodnością zamieszkujących go ras. Świat rządzi się własnymi prawami, gdzie wrogowie czają się na każdym kroku, a nic nie jest w stanie umknąć uwadze potężnego Maldora. Podczas lektury napotykamy się na wiele ciekawych postaci, jak choćby Ślepy Król, który niestrudzenie walczy z władcą tyranem. Czy choćby Ferrin, rozsadnik zwany zlepkiem, potrafiący na zawołanie odczepiać części ciała. Autor doskonale dozuje napięcie i ani ma moment nie można się nudzić. Od pierwszych stron wpadamy w wir akcji i nie raz zostajemy mocno zaskoczeni. Książka pełna jest intryg i knowań, które wyjaśniają się dopiero pod koniec lektury. Z wielką ochotą sięgnę po tom kolejny - "Zarzewie buntu", aby powrócić po raz kolejny razem z Jasonem do magicznego i niebezpiecznego Lyrianu. 

„Świat bez bohaterów” to pierwszy tom rewelacyjnego cyklu, który powinien przypaść do gustu czytelnikom w rożnym wieku. Ponieważ łączy wartką akcję, magiczny świat z charakterystycznymi bohaterami. Brandon Mull po mistrzowsku stworzył niebagatelna powieść fantasy, która jest rewelacyjną książką fantasy, która trzyma w napięciu do samego końca. Gorąco polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję 
Wydawnictwu Mag

 Wydawnictwo Mag
4 komentarze
Yukka Amano pisze...

Narobiłeś mi wielkiej ochoty na tę pozycję :P

Paula Jagoda pisze...

Chętnie zapoznam się z tą powieścią, bardzo ciekawa okładka.

Ania Lenna pisze...

Książka wydaje się naprawdę interesująca ^^

Ivone pisze...

Czytałam, jednak jak dla mnie i tak Baśniobór jest o niebo lepszy :3