wtorek, 6 stycznia 2015

Terry Pratchett - Smoki na zamku Ukruszon

Email Edytuj post

 Terry Pratchett - Smoki na zamku Ukruszon


Terry Pratchett - Smoki na zamku Ukruszon
 
Autor: Terry Pratchett
Tytuł: Smoki na zamku Ukruszon
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 10 listopada 2014
Liczba stron: 352
Ocena: 5/6

"Smoki na zamku Ukruszon" jest to pozycja zawierająca zbiór wczesnych opowiadań Terrego Pratchetta. Książka zawiera potężną dawkę humoru, ciekawy wachlarz postaci takich jak:  smoki, czarodzieje czy postać tajemniczego potwora z jeziora. Najstarsze opowiadanie zamieszczone w zbiorze powstało w roku 1966, wtedy gdy Pratchett miał osiemnaście lat i pracował dla lokalnej gazety. Całość okraszona jest ciekawymi i zabawnymi ilustracjami, książka z pozoru przeznaczona dla dzieci powinna przypaść do gustu również dorosłym.

Opowiadania pełne są pomysłów, zabawnych rozwiązań i dużej gamy ciekawych i magicznych postaci. Wszechobecny humor również widoczny w pozycjach ze „Świata Dysku” jest tu także nieodłączny. Lekki i barwny język przeznaczony głównie dla młodszego odbiorcy sprawia, że całość czyta się lekko i przyjemnie. Warto również zwrócić uwagę na liczne ilustracje znajdujące się w niniejszej książce, są wykonane zabawnie i z pomysłem. Powinny przyciągnąć do lektury w szczególności młodszych czytelników. Opowiadania trzymają podobny poziom, a dla fanów uniwersum Pratchetta będzie to nie mała gratka aby zobaczyć jak rozwijał się kunszt pisarski autora. Wprawne oko dostrzeże, że w „Smokach” znajduje się wiele podobnych elementów jak w  „Świecie Dysku”, które w późniejszym czasie przerodziły się w jeden z największych światów fantasy. Jest to doskonała pozycja na długie, zimowe wieczory ponieważ potrafi rozgrzać czytelnika, aż do czerwoności dzięki licznym salwą śmiechu na co i rusz nowe przezabawne sytuacje i dialogi. Tak jak książki ze „Świata Dysku” mnie nie zawodziły, tak również i ta pozycja przyniosła chwilę miłej i zabawnej lektury.

„Smoki na Zamku Ukruszon” to zbiór opowiadań idealnie nadający się dla dzięki jak i również fanów twórczości autora. Pozycja doskonale wydana w twardej oprawie doskonale prezentuje się na półce. Warto czasami przeczytać coś lżejszego w przerwie od mocniejszej i bardziej wymagającej literatury, „Smoki” nadają się idealnie jako odskocznia od problemów i kłopotów. Lektura sprawia, że sami możemy choć na chwilę poczuć się znowu jak dziecko.  Gorąco polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję 
Wydawnictwu Rebis
Wydawnictwo Rebis
5 komentarzy
Leluch Poleluch pisze...

Narobiłeś mi wielkiej ochoty na tę książkę :)

Zakrecona pisze...

Przeczytałabym ją z wielką przyjemnością.

Lydia Beetlejuice pisze...

Lubię autora więc z pewnością po nią sięgnę.

Ania Lenna pisze...

Bardzo fajna pozycja, jak wpadnie mi w ręce to na pewno przeczytam.

L.V.V. Sasha pisze...

Może być ciekawa, dla mojej córki nada się akurat :D