niedziela, 25 maja 2014

Michał Gołkowski - Drugi Brzeg

Email Edytuj post

 Michał Gołkowski - Drugi Brzeg


  
Autor: Michał Gołkowski
Tytuł: Drugi Brzeg
Cykl: Stalker (tom 2)
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 25 kwietnia 2014
Liczba stron: 392
Ocena: 4+/6


„Drugi Brzeg” to książka autorstwa Michała Gołkowskiego, kontynuacja znakomicie przyjętego przez czytelników „Ołowianego świtu”. Powrócimy do świata Zony, czarnobylskiej ziemi, specyficznego humoru i bohatera Miszki. Zostaniemy poprowadzeni przez niebezpieczne i nieprzebyte ziemie, gdzie na każdym kroku czyha niebezpieczeństwo i śmierć. Emocje podczas lektury trzymają do ostatniej strony.

Stalker Miszka wędruje poprzez czarnobylskie pustkowia, gdzie umiejętność przetrwania i dostosowania się do niebezpiecznych warunków to nie lada wyzwanie. To właśnie on opowiada nam swoje losy, jest narratorem swoich niebezpiecznych i zawadiackich przygód. Przemierza fantastyczne krajobrazy, rodem z koszmaru. Opowiadane przez niego wydarzenia czasami nie mieszczą się w głowie, a wszystko okraszone jest specyficznym i dosadnym humorem. Miszka jako stalker zostaje postawiony nie raz przed ciężkimi wyborami i podczas licznych wędrówek poznaje wiele kontrowersyjnych i niebanalnych postaci. Świat Zony urzeka bogatstwem fauny i flory, gdzie śmierć czyha na każdym kroku.

Gołkowskiemu udało się sprostać wyzwaniu i stworzyć całkiem udaną kontynuację z uniwersum S.T.A.L.K.E.R’a. W poprzedniej pozycji mieliśmy do czynienia ze zbiorem luźno powiązanych opowiadań. W tej natomiast mamy do czynienia z jednym, dłuższym tekstem – prawie 400 stronicowym. Forma pierwszoosobowej relacji moim zdaniem sprawdziła się, klimat cały czas trzyma w napięciu, a wątki fabularna są skrupulatnie zaplanowane. Język miejscami ostry, doskonale oddaje realia czarnobylskich pustkowi, dosadny humor dodaje dodatkowego smaczku całości. Czyta się szybko i emocjonująco, mroczny świat przeplata się z dziwnymi i odrażającymi istotami. Akcja goni akcję, a wydarzenia zmieniają się jak w kalejdoskopie. Jest to kawał dobrej fantastyki, książka jak najbardziej godna polecenia miłośnikom gatunku i tego niebagatelnego uniwersum. Autor wykonał kawał dobrej roboty. Okłada przyciąga wzrok, wykonana porządnie i z pomysłem, oddaje postapokaliptyczny klimat książki. Świat z powieści wciągnął mnie całkowicie, jak i losy stalkera Miszki. Zakończenie fajne, zaskakuje i pozostawiające niedosyt na dalszą lekturę. Jeszcze z pewnością wrócę do Zony po kolejną dawkę akcji, niebezpieczeństw i nietuzinkowych bohaterów.

„Drugi Brzeg” powtórzyła sukces „Ołowianego świtu”, pozycja pełna klimatu, mroku i nieprzewidywalności. Postać Miszki staje się jeszcze bardziej ludzka, poznajemy go znacznie dokładniej i pełniej. Poprzez lekturę kolejnych stron wsiąkamy mocniej w opisywany świat, pełen niebezpieczeństw i dziwów. Radzę rozpocząć lekturę od tomu pierwszego aby móc w pełni rozsmakować się w głębi tego zróżnicowanego i bogatego uniwersum. Gorąco polecam.
7 komentarzy
Unknown pisze...

Pozycja całkiem interesująca, jednak najpierw muszę przeczytać tom pierwszy :)

Unknown pisze...

Przeczytane, godne polecenia. Szybka akcja zapewnia zero nudy.

Unknown pisze...

Recenzja zachęca, tom pierwszy był ciekawy więc za ten również się zabiorę.

Unknown pisze...

Może kiedyś przeczytam.

Unknown pisze...

Niezwykle spodobała mi się ta książka, lubię mroczne klimaty :D

Unknown pisze...

Z przyjemnością przeczytam tę pozycję ;)

Anonimowy pisze...

A może ktoś powiedzieć, jak, po kolei powinno się czytać te książki? Nie mogę się połapać...