sobota, 25 stycznia 2014

Science fiction po polsku

Email Edytuj post

 Science fiction po polsku


Science fiction po polsku

Autor: Andrzej W. Sawicki, Jakub Ćwiek, Paweł Paliński, Milena Wójtowicz, Agnieszka Hałas, Dariusz Domagalski, Tomasz Duszyński, Istvan Vizvary, Szymon Stoczek, Artur Laisen, Piotr Sarota
Tytuł: Science fiction po polsku
Wydawnictwo: Paperback
Data wydania: październik 2012
Liczba stron: 256
Ocena: 4+/6

„Science fiction po polsku” to antologia różnorodna, pełna ciekawych, odmiennych tekstów z pogranicza  science fiction. W tej pozycji, każdy powinien znaleźć coś dla siebie, a nawet czytelnik do końca niezaznajomiony z gatunkiem powinien poczuć się po lekturze usatysfakcjonowany. Po lekturze opowiadań nasuwają się przeróżne przemyślenia, większość z nich na długo pozostaje w pamięci.

„Wszyscy jesteśmy dziećmi BOG-a” – opowiadanie pisane skomplikowanym językiem, z bardzo ciekawym pomysłem i wykonaniem. Opowiada o świecie w którym koegzystują obok siebie roboty oraz ludzie, prowadząc ze sobą walkę o dalszą egzystencję. Potrzebują siebie nawzajem a zarazem stanowią dla siebie śmiertelne zagrożenie. Zakończenie całkowicie mnie zaskoczyło i poruszyło.

„Nadejście zimy” – zaskakująco pokazana historia o ludziach trudniących się odzyskiwaniem danych i naprawą sieci informatycznych zniszczonych przez najeźdźców. Niekonwencjonalne połączenie science fiction i fantasy, bardzo ciekawym pomysłem było opisanie przez autora przeżyć ludzi podczas wejścia w „wirtualną rzeczywistość”. Lekki i barwny język sprawił, że opowiadanie czytało się niezwykle szybko.

„Muneca” – Ludzie stają w szranki ze sztuczną inteligencją, „twory” stworzone przez ludzi do pracy obróciły się przeciwko nim. Okazało się, że posiadają własną inteligencję i osobowość i postanowiły obrócić się przeciwko swoim panom i stwórcą. Kto wyjdzie zwycięsko z tej bezlitosnej wojny?

„Opowieść o śpiących królewnach” – Przedstawia losy bohaterów w czasie lotów międzyplanetarnych, pokazuje konflikty społeczno-polityczne oraz rzeczywistość w której przyszło żyć tamtym ludziom. Opowiadanie czyta się bardzo przyjemnie, przedstawione jest bardzo realistycznie i prawdziwie. Przedstawiony świat jest brutalny, losy bohaterów ciężkie a cały klimat przeszywa czytelnika na wskroś.

„Z poradnika niepraktycznego przeżycia postatomowego” – Postapokaliptyczny klimat został utrzymany przez cały czas trwania lektury. Realia chaosu oraz wojny zostały przedstawione niezwykle dosadnie, dialogi bohaterów przekonują i wzmacniają ciężki i surowy surrealistyczny klimat. Jest to świat z przyszłości, w którym nie chcielibyśmy się znaleźć. Lektura wciąga czytelnika do ostatniej strony, nie pozwalając odłożyć książki przed zakończeniem czytania.

Cała antologia jest pozycją godną uwagi, ze względu na równy i wysoki poziom przedstawionych tekstów. Autorzy przedstawili nam swoje wizje odnośnie szeroko pojętego klimatu science fiction, w większości z porywającym efektem. Jest to zbiór tekstów różnych lecz ciekawych, intrygujących i poruszających. Opowiadania stanowią świadectwo wyjątkowej inwencji, spójnej wizji i literackiej płodności. Antologia zawiera kilka naprawdę prawdziwych perełek, warto się z nią zapoznać a z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

„Science fiction po polsku” to zbiór opowiadań o różnej długości opiewających losy różnorakich bohaterów w futurystyczno-kosmicznym uniwersum. Jest to świetna antologia z historiami, które idealnie oddają idee alternatywnych wizji przyszłości. Książka mnie zaskoczyła, teksty, które znalazły się w antologii stoją na wysokim poziomie. Warto zatem zapoznać się z tą pozycją, ja bawiłem się świetnie podczas jej czytania. Gorąco polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Paperback

Wydawnictwo Paperback
7 komentarzy
Unknown pisze...

Mam już tę książkę w planach, a teraz przekonałam się, że warto po nią sięgnąć ^^

Unknown pisze...

Książka świetna, polecam.

Unknown pisze...

Bardzo mnie zachęciła Twoja pozytywna recenzja, tak więc po tę antologię sięgnę na pewno.

Unknown pisze...

Ja uwielbiam "takie" antologie :-)

Unknown pisze...

Bardzo lubię tego typu zbiory. Czytając można się naprawdę dużo dowiedzieć :).

Unknown pisze...

Nie czytałem tej książki, bo nie jest to mój ulubiony rodzaj. Po Twojej recenzji stwierdzam, że może być ciekawa.

Unknown pisze...

Kolejna warta uwagi pozycja, którą chciałabym przeczytać.