czwartek, 25 maja 2017

Prawda ostateczna. Jak odkryliśmy narodziny Wszechświata - John Gribbin

Email Edytuj post

Prawda ostateczna. Jak odkryliśmy narodziny Wszechświata - John Gribbin


Prawda ostateczna. Jak odkryliśmy narodziny Wszechświata - John Gribbin

Tytuł: Prawda ostateczna. Jak odkryliśmy narodziny Wszechświata
Autor: John Gribbin
Seria: Wiedza i Życie - Orbity Nauki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 27 października 2016
Liczba stron: 240


„Prawda ostateczna” autorstwa Johna Gribbina jest fascynującą opowieścią o licznych badaniach kosmologicznych, które prowadzą do poznania narodzin Wszechświata. Autor dąży do poznania teorii wszystkiego, co samo w sobie jest już interesującym tematem na powstanie książki. John Gribbin należał niegdyś do jednego z zespołów mających ustalić wiek Wszechświata, dlatego jest on właściwą osobą do napisania publikacji o takiej tematyce. Teoria kwantów zgadza się niemal dokładnie z kosmologią, przybliżając ludzkość do poznania prawdy o naszym pochodzeniu. Książka została napisana przystępnym językiem, sprawiając, że czytelnik od razu wsiąknie w tajemniczy i odległy Wszechświat.

John Gribbin potrafi zaciekawić informacjami z dziedziny astronomii, sprawiając, że dla przeciętnego czytelnika lektura nie okaże się nudna. Autor wnioskuje, że teoria kwantowa zgadza się niemal dokładnie z kosmologią. Wiek Wszechświata został obliczony przez kosmologów na mniej więcej 13,8 miliarda lat, a wiek istniejących w nim gwiazd, obliczony przez astrofizyków jest nieco niższy. Wyliczenia te pokrywają się wzajemnie, potwierdzając słuszność obu teorii. Książka zawiera wiele podobnych ciekawostek, o których przeczytałem z dużym zainteresowaniem. Z pewnością sięgnę po podobne publikacje, gdyż są jak najbardziej godne uwagi.

„Prawda ostateczna” nie zawiodła mnie i wyniosłem z niej sporo cennej wiedzy. Jest to ciekawa historia z dziedziny astronomii, która zmusza do refleksji nad pewnymi zagadnieniami. Publikacja ta pozwala spojrzeć z szerszej perspektywy na świat nauki i zrozumieć, w jaki sposób on funkcjonuje. Podczas lektury przeczytamy również o kilku znanych astronomach, ukazując, jak wiele wnieśli swymi odkryciami do naukowego świata. Całość za sprawą swej lekkiej formy potrafi zaciekawić nawet młodszego czytelnika, zachęcając tym samym do dalszego poszerzania wiedzy z dziedziny astronomii. Jak najbardziej polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Prószyński i S-ka:

Wydawnictwo Prószyński i S-ka
2 komentarze
Majka Lato pisze...

Dam jej szansę za jakiś czas.

Lejko Buuka pisze...

Jestem otwarta na każdy gatunek. Kto wie...