czwartek, 20 października 2016

Królowa - Elżbieta Cherezińska

Email Edytuj post

Królowa - Elżbieta Cherezińska


Królowa - Elżbieta Cherezińska

Tytuł: Królowa
Autor: Elżbieta Cherezińska
Cykl: Harda (tom 2)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 19 września 2016
Liczba stron: 600


„Królowa” jest to drugi tom autorstwa Elżbiety Cherezińskiej, opowiadający losy Świętosławy, Bolesława Chrobrego oraz innych znamienitych postaci znanych z lekcji historii. Autorka po raz kolejny zabiera nas do brutalnego i posępnego świata, gdzie mogą przetrwać jedynie najsilniejsi. Z ogromną ciekawością przystąpiłem do lektury tego tomu i od pierwszej strony wsiąknąłem w wykreowany przez autorkę świat. Harda stała się Królową, a wyzwania jakie przed nią stanęły nie jednego woja, przyprawiłyby o paniczny lęk.

Spiski i intrygi zaczynają wpływać na losy historii z ogromną mocą. Kobieta będzie musiała wykazać się nie lada odwagą oraz sprytem, jeżeli będzie chciała zachować koronę i swoje dzieci przy życiu. Knut, jej syn, od momentu, kiedy przyszedł na świat, jest w nieustannym niebezpieczeństwie. Królowa nie zawaha się przed najkarkołomniejszym posunięciem, jeżeli mogłoby to przybliżyć ją i jej dzieci do objęcia absolutnej władzy. Gracze dokonują swoich ruchów na arenie dziejów i nikt do końca nie wie jak ta rozgrywka, się zakończy. Bolesław prowadzi swoje zakrojone na szeroką skalę kampanie wojenne, a Świętosława stara się, aby jej syn zasiadł na Angielskim tronie. Kto zwycięży w tej posępnej potyczce?

Odwaga, honor, miłość mieszają się tutaj ze zdradą, brutalnością i bestialstwem. Nie zawiodłem się na tej książce i dostałem to, czego oczekiwałem po lekturze. Świętosława jest bohaterką z krwi i kości, o której losach czyta się z wypiekami na twarzy. Jest kobietą, która stara się sprostać wszystkim przeciwnością, jakie rzuca na nią kapryśny los. Walczy jak równy z równym, z wieloma mężczyznami i władcami, starając się przy tym obronić własne dzieci. Ból, żal i radość zwycięstwa wylewają się z kart tej książki. Oprócz Królowej znajdziemy bardzo wiele ciekawych i wielowymiarowych postaci, których aż nie sposób wymienić. Śmierć jest bardzo powszechna podczas czytania i nie należy zbytnio się przywiązywać do poznanych bohaterów. Zakończenie potrafi zaskoczyć i wzbudzić niedowierzanie i smutek.

Cherezińska wie jak złapać za serce czytelnika i nie puścić. Zostałem uwiedziony tą powieścią i z pewnością nie omieszkam sięgnąć po kolejną książkę, spod pióra tej autorki. Burzliwe początki państwa Polan zaciekawiają i dostarczają dużo radości z czytania. Po zakończeniu książki postanowiłem dokładniej poczytać o Polanach oraz naszej arcyciekawej historii. Jest to znakomita kontynuacja, która została wydana porządnie z dbałością o najmniejsze szczegóły. Dla pasjonatów historii i powieści z szybką i zaskakująca akcją pozycja wręcz obowiązkowa.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Zysk i S-ka:

Wydawnictwo Zysk i S-ka
8 komentarzy
 1. Lubię książki historyczne, a ta wydaje się jak najbardziej godna uwagi. Lecz muszę wpierw sięgnąć po Hardą;).

  OdpowiedzUsuń
 2. Może być ciekawa, historia warta przeczytania.

  OdpowiedzUsuń
 3. Lada dzień zamierzam zabrać się za Hardą, a później już tylko Królowa :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Od dawna na nią poluję.

  OdpowiedzUsuń
 5. Muszę koniecznie zabrać się za tą pozycję bo fabuła wydaje się interesująca.

  OdpowiedzUsuń
 6. Muszę kiedyś przeczytać, bo widzę, że warto :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Na razie tylko Hardą czytałam ;>

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie czytałam jeszcze nic Cherezińskiej, choć mam w planach zapoznanie się z tym cyklem.

  OdpowiedzUsuń