czwartek, 15 września 2016

Rzym i barbarzyńcy. Wojny, relacje, starcie cywilizacji - Daniel Gazda

Email Edytuj post

Rzym i barbarzyńcy. Wojny, relacje, starcie cywilizacji - Daniel GazdaTytuł: Rzym i barbarzyńcy. Wojny, relacje, starcie cywilizacji
Autor: Daniel Gazda
Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 14 lipca 2016
Liczba stron: 384


Cywilizacja starożytnego Rzymu jest niebywale popularna i wykorzystywana w popkulturze, przykładów nie trzeba daleko szukać, wystarczy wspomnieć o serialach takich jak "Rzym" czy "Spartakus" (nota bene całkiem udanych produkcji). Potężni legioniści toczący zażarte boje z hordami "barbarzyńców" wdarli się niepohamowaną falą poprzez książki, filmy i gry do opinii publicznej. Czy jednak tak szeroko przedstawiany obraz jest wiarygodnie ukazany? Czy daleko mu do wiarygodności? Aby rozwiać wiele wątpliwości narosłych wokół tego tematu zapraszam do lektury książki Daniela Gazdy, "Rzym i barbarzyńcy. Wojny, relacje, starcie cywilizacji". Lektury, która pomorze choć w pewnym stopniu rozwiać pewne wątpliwości i pytania, związane z tamtym mrocznym i zamierzchłym okresem.

Autor w obrazowy i rzeczowy sposób podszedł do tematu i przedstawił swoim czytelnikom kawał porządnej lektury. Poznamy w niej kulturę opisywanych cywilizacji, ich język, armię i sposób prowadzenia walk. To właśnie na zmaganiach wojennych i taktyce Daniel Gazda oparł trzon swojej książki. Okrutne i krwawe zmagania zostały opisane dokładnie, rzeczowo z uwzględnieniem najmniejszych szczegółów. Autor opisał popełniane błędy podczas kampanii wojennych czy oblężeń licznych osad "barbarzyńców". Opisy dziejów tych kontaktów, Gazda naszkicował lekkim i barwnym piórem, zachęcając tym samym do zgłębienia tematu. Militarne podboje ze strony rzymskiej w pierwszych fazach były zaciekłe i nieustępliwe, jednak z czasem to Imperium zostało zmuszone do cofnięcia się przed hordami "dzikusów".

Pozycja została podzielona na rozdziały, które dokładnie opisują mroczne dzieje, które łączyły te potężne cywilizacje. Opisy Galii, Germanii czy starożytnej Hiszpanii zostały stworzone tak, że czyta się je z niebywałą przyjemnością. W szczególności dla miłośników tamtego okresu historycznego. Książka posiada również wiele opisów militariów, które są prawdziwą gratką dla fanów tamtych dziejów. Pozycja ta zawiera również wiele przepięknych ilustracji, które w obrazowy sposób pozwalają zagłębić się w opisywane realia.

Daniel Gazda w swojej książce zaserwował czytelnikom kawał porządnej lektury, okraszonej sporą porcją wiedzy i faktów. "Rzym i barbarzyńcy. Wojny, relacje, starcie cywilizacji" bardzo mi się spodobała i z pewnością jeszcze nie raz do niej powrócę. Starannie wydana, uzupełniona dopracowanymi grafikami cieszy oczy i zabiera czytelnika w odległy czas krwawych wojen. Autor spisał się na medal i oddał w ręce czytelników pozycję dopracowaną i godną uwagi. Z emocjonującej lektury możemy wynieść dodatkowo sporą porcję wiedzy i faktów, bezcennych dla pasjonatów tamtego okresu historycznego.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Bellona:

Wydawnictwo Bellona
6 komentarzy
Anne Heronton pisze...

Ciekawa pozycja, chętnie sięgnę.

Happy Makane pisze...

Nie do końca mój klimat...

Cresto Mix pisze...

zapowiada się interesująca lektura. Lubię książki historyczne.

Almead Alrack pisze...

Jak zachwalasz to przeczytam;p

Koletea Mims pisze...

Bardzo fajna pozycja, świetnie wydana i rzeczowa.

Gerroor Ged pisze...

Nie znam autora, choć temat jest ciekawy. Więc może, może...:)