środa, 13 kwietnia 2016

Słowiańscy królowie Lechii. Polska starożytna - Janusz Bieszk

Email Edytuj post

Słowiańscy królowie Lechii. Polska starożytna - Janusz Bieszk


Słowiańscy królowie Lechii. Polska starożytna - Janusz Bieszk

Tytuł: Słowiańscy królowie Lechii. Polska starożytna
Autor: Janusz Bieszk
Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 20 sierpnia 2015
Liczba stron: 250


"Słowiańscy królowie Lechii. Polska starożytna" jest to książka opisująca losy Imperium Lechitów, czyli starożytnej Polski. Jedna z nielicznych publikacji, która traktuje o Scytii Europejskiej lub tak zwanej Sarmacji Europejskiej. Liczne dokonane ostatnio odkrycia archeologiczne potwierdzają możliwość istnienia wielu grobowców, grodów, miast i osad zamieszkiwanych przez Ariów, Prasłowian, którzy byli naszymi przodkami. Historia z terenów obecnej Polski, kryje w sobie jeszcze wiele tajemnic, które czekają na odkrycie.

Autor odwołuje się do wielu kronik i materiałów źródłowych, polskich oraz zagranicznych. Wspomina o wielu mapach, na których są wzmianki o potężnym Imperium Lechitów. Bieszk dokonał opracowania słowiańskich królów lechickich od XVIII w. p.n.e. do X w. n.e. Podobny poczet władców znajdziemy również w Kronice Wielkopolskiej. Z kart książki dowiemy się również o toczonych bitwach przez lechitów, ich wspaniałych grodach czy licznych wyprawach handlowych. Z najnowszych badań genetycznych wynika, że Ariowie - Słowianie z haplogrupą R1a1 żyją na tych terenach już od ponad 10 700 lat. Dlatego my Polacy powinniśmy być dumni z pochodzenia i dbać o swoje historyczne korzenie.

Słowiańscy królowie Lechii. Polska starożytna - Janusz Bieszk

Książka przeciera ślady odnośnie pochodzenia i początków imperium Lechitów. Według mnie nie do przyjęcia jest pogląd, że my Polacy "wzięliśmy się" dopiero z przyjęciem chrztu przez Mieszka I. W nowych publikacjach więcej powinno pisać się chociażby o nowych, fascynujących odkryciach, jak Arkaim, megalitach odkrytych na Uralu czy głagolicy. Wystarczy wziąć do ręki Przewodnik archeologiczny po Polsce - Agnieszka Malinowska-Sypek, Robert Sypek i zobaczyć ile istniało kiedyś grodów, przed chrztem polski około V wieku. Grodów i miejsc kultu, które zostały zniszczone z wtargnięciem Mieszka I, niosącym razem z sobą chrześcijaństwo. Jednak w dotychczas wydanych książkach wciąż powtarza się te same kłamstwa, tylko dlatego, że pasują do przyjętego schematu. Publikacja ta nie obyła się bez błędów i niedociągnięć, jednak brawa dla autora za podjęty wysiłek w zgłębieniu tematu. Pozycja ta otwiera umysł na szerszy światopogląd i pozwala skierować się ku innym teorią i hipotezom. Oby więcej tego rodzaju publikacji na naszym rynku, a może w niedługim czasie uda się choć w pewnym stopniu rozwiać mroki przeszłości.

"Słowiańscy królowie Lechii. Polska starożytna" jest pozycją nietuzinkową i na pewno wartą uwagi i poznania. Starożytni Lechici z pewnością istnieli i jest tylko kwestią czasu kiedy wyjdą na światło dzienne kolejne dowody na ich istnienie. Autor miejscami podaje mało wiarygodne źródła, jednak podaje również takie, które potrafią przekonać, skłonić do refleksji i zastanowienia nad naszą burzliwą historią. Znajdziemy w niej wiele trudno dostępnych informacji i faktów, które mogą odmienić nasze myślenie na temat Polskiej historii jak i całej Europy. Jednak bardzo często sprawdza się smutna prawda, że „Historia to nie fakty, to tylko wersja zwycięzców”. Miejmy jednak nadzieję, że historię Słowiańską czeka jeszcze wiele spektakularnych odkryć, które z pewnością przyniosą zaskakujące zmiany. Gorąco polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Bellona:

Wydawnictwo Bellona
6 komentarzy
Neris Iko pisze...

Ciekawa książka.

Claudia de Rodrigez pisze...

Jak znajdę w księgarni to chętnie sięgnę.

Madziak M.S. pisze...

Nie czytałam jeszcze książek Bieszka, ale mam w niedalekich planach :)

Lydia Beetlejuice pisze...

Ostatnio dużo słyszałam o tej książce i bardzo chciałabym ją przeczytać.

Cresto Mix pisze...

Bardzo ładna okładka i ciekawa recenzja zachęcają do przeczytania.

Aemii Enekko pisze...

Intrygująca pozycja, nie słyszałam o Imperium Lechitów. Chętnie przeczytam i dowiem się nieco więcej:).