poniedziałek, 18 kwietnia 2016

Kronika wielkopolska - Opracowanie zbiorowe

Email Edytuj post

Kronika wielkopolska - Opracowanie zbiorowe


Kronika wielkopolska - Opracowanie zbiorowe

Tytuł: Kronika wielkopolska
Autor: Opracowanie zbiorowe (Autor nieznany)
Wydawnictwo: TAiWPN Universitas Kraków
Data wydania: 22 marca 2016
Liczba stron: 236


"Kronika wielkopolska" jest to kronika spisana ok. 1295 roku, po łacinie, najprawdopodobniej w Gnieźnie lub w Poznaniu. Opisuje ona niesamowite dzieje Polski, od czasów wręcz legendarnych aż do 1272 roku. Kronika została zachowana w XV-wiecznych odpisach, składa się na nią między innymi: kronika Janka z Czarnkowa, roczniki wielkopolskie i krakowskie oraz noty gnieźnieńskie. Jej powstanie przypisuje się Godzisławowi, którego zwano Baszkiem lub biskupowi poznańskiemu Boguchwałowi II. Niektórzy historycy sądzą, że może być to XIV-wieczna kompilacja autorstwa samego Janka z Czarnkowa.

Kronika zawiera sporo informacji o początkach powstania państwa polskiego oraz o epoce wczesnego średniowiecza. Kronikarz wielkopolski opisuje na kartach kroniki dzieje Polaków-Lechitów, czym unaocznia czytelnikom pradziejowe powstanie i pochodzenie dawnych Słowina. Napisana po łacinie kronika, opowiada historię królów i książąt Lechitów, między innymi Leszka I, Krakusa (Gracchusa) czy księżniczki Wandy. W książce przeczytamy również o synach księcia Panonów, Lechu, Czechu i Rusie, którzy doprowadzili do powstania państw Lechitów, Rusinów oraz Czechów. Wspomina również historię legendarnego miecza, Szczerbca, który miał służyć jako miecz koronacyjny królów Polski. Kronika jest wielkim dziełem dziejopisarstwa polskiego, które jak najbardziej zasługuje na dalsze zgłębienie i zbadanie.

"Kronika wielkopolska" może się równać z innymi wielkimi kronikami, Galla Anonima, Thietmara i Wincentego Kadłubka. Kronika omawia powstanie Gniezna oraz kładzie duży nacisk na stworzeniu mocnej pozycji dzielnicy wielkopolskiej jako najstarszej i najpotężniejszej. Pokazuje także Przemysła II jako władcę roztropnego, który prowadzi kraj w stronę zjednoczenia. Pozycja ta zawiera wiele ciekawej wiedzy, aż proszącej się o zbadanie i zweryfikowanie. Jak choćby historii o Krakusie i księżniczce Wandzie. Do dzisiejszych czasów pozostały spektakularne kopce Wandy i Kraka, które po mimo wielu setek lat pozostały w dobrym stanie. Pozycja ta zasługuje na uwagę ze względu na wiele ciekawych faktów i informacji, które zostały przedstawione bardzo interesująco. Książka ta dobitnie pokazuje, że jeszcze wiele nie wiemy o własnej historii i jeszcze długo będziemy musieli odkopywać mroki pradziejów. Polecam!

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu TAiWPN Universitas Kraków:

Universitas
7 komentarzy
Zakrecona pisze...

Udało Ci się mnie zaciekawić :)

Lejko Buuka pisze...

Ostatnio sporo mówi się o Lechitach. Dlatego chętnie sięgnę.

Cresto Mix pisze...

Bardzo porządnie wydana książka, warta swych pieniędzy.

Lydia Beetlejuice pisze...

Kto wie może się kiedyś za nią zabiorę.

Leluch Poleluch pisze...

Mam na tą książkę chrapkę już od pewnego czasu.

Sylwia W. pisze...

Lubię książki historyczne, więc z pewnością sięgnę.

Madziak M.S. pisze...

Brzmi ciekawie.