środa, 9 marca 2016

Ślepe stado - John Brunner

Email Edytuj post

Ślepe stado - John Brunner


Ślepe stado - John Brunner

Tytuł: Ślepe stado
Autor: John Brunner
Seria: Artefakty
Wydawnictwo: Mag
Data wydania: 2016
Liczba stron: 464


"Ślepe stado" to bardzo klimatyczna i dramatyczna powieść Johna Brunnera. Jest to wielowątkowa książka science fiction, która powinna przypaść do gustu fanom gatunku. Prawdziwa klasyka potrafiąca rozgrzać wyobraźnię niemal do czerwoności. Pokazuje w iście proroczy sposób losy naszej planety poprzez doprowadzanie do jej niszczenia. Pomimo tego, że powieść została napisana na początku lat 70 i tak jest cały czas aktualna. Brunner pokazuje poprzez tą powieść do czego prowadzi życie nastawione na nadmierny konsumpcjonizm. Gdzie oparcie swego życia na technologi może mieć bardzo zgubne skutki.

Toksyczny świat wdziera się w płuca i doprowadza do zgonów wielu istnień. Coraz więcej osób umiera, a codzienne życie zdaje się pasmem udręk. Nie da się funkcjonować bez masek filtracyjnych, które pozwalają przetrwać w tym zakażonym świecie. Coraz więcej dzieci umiera, a praktycznie każdy człowiek jest nosicielem jakiejś choroby. Niepokoje społeczne narastają, a władze nie potrafią już nad tym wszystkim zapanować. Jak zwykle dorabiają się tylko wielkie korporacje kosztem zwykłych, szarych obywateli. Wciskając im produkty, które pozwalają im choć na pewien czas przedłużyć swą wegetację. Coraz prężniej działają również ruchy ekologiczne, z Trainistami na czele. Jednym z jego członków jest Austin Train, który porządnie zalazł za skórę władzom. Posądzani o terroryzm będą musieli stanąć do nierównej walki o swoje przekonania.

John Brunner po raz kolejny pokazał kunszt literacki i zaserwował swoim czytelnikom kawał dobrej literatury. Błyskotliwe dialogi i ciekawe wątki fabularne sprawiły, że książkę ukończyłem w dość szybkim czasie. Podział książki na cztery części sprawił, że całość czytało się ciekawie, chłonąć każdą stronę. Wątki fabularne zostały wykreowane z uwzględnieniem najdrobniejszych szczegółów. Co sprawia, że lektura jest wielowątkowa i wieloznaczna. Zakańczając czytanie wszystkich czterech części dostajemy całościowy obraz wizji autora i dopiero wtedy możemy zrozumieć cóż miał nam do przekazania. Wykreowany świat jest niebanalny i bogaty, w który możemy wsiąknąć na dłuższy czas. Wizja przedstawiona przez Brunnera jest mroczna lecz prawdziwa. Pokazująca, że sami możemy przyczynić się do zagłady naszej planety i tylko od nas zależy jaki będzie jej dalszy los.

"Ślepe stado" to szeroka wizja zawierająca wiele ostrzeżeń i morałów. Odczucie odrażającego zepsucia jest wszechobecne, towarzyszące cały czas czytelnikowi podczas czytania. Książka jest warta przeczytania, wnosząc wiele refleksji do umysłu czytelnika. Polubiłem serię "Artefakty" i na pewno jeszcze nie raz do niej powrócę. Książka powinna przypaść do gustu miłośnikom pozycji ambitnych oraz fanom mrocznych historii. W powieści każdy powinien znaleźć coś dla siebie, ponieważ wielokrotnie będziemy musieli domyślić się cóż autor miał na myśli. Zaręczam, że warto wsiąknąć w wizję autora i chwilę pogłówkować cóż chciał nam przekazać. Polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Mag:

 Wydawnictwo Mag
3 komentarze
Cresto Mix pisze...

Pozycja klasyka, polecam każdemu.

Neris Iko pisze...

Nie znam autora ale widzę, że może być dobra.

Ricardo Allba pisze...

Narobiłeś mi wielkiej ochoty na tę książkę :)!