poniedziałek, 1 lutego 2016

Grabież skarbów Polski - Jerzy Besala

Email Edytuj post

Grabież skarbów Polski - Jerzy Besala


Grabież skarbów Polski - Jerzy Besala

Tytuł: Grabież skarbów Polski
Autor: Jerzy Besala
Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 21 października 2015
Liczba stron: 336


"Grabież skarbów Polski" to książka autorstwa Jerzego Besala, autora znakomitych opracowań historycznych z zakresu historii polski. Autor potrafi podawać ciekawe fakty w przystępny sposób, zaciekawiając tym samym czytelnika. Realia burzliwych losów polskiej historii zostały pokazane w sposób rzeczowy i pasjonujący. Nawet dla laika z dziedziny historii. Książka przenosi nas w świat licznych walk na wielu frontach, podstępnych zmagań politycznych oraz pogoni za bogactwami. Niejednokrotnie za wszelką cenę, bez względu na środki. Pozycja ta opowiada o grabieży skarbów z ziem polskich w czasach licznych wojen i walk o przeżycie w niebywale trudnych czasach.

Na przestrzeni XVII wieku państwo polskie została niemal doszczętnie splądrowane z rąk wielu najeźdźców. Najazdy wojsk moskiewskich, pruskich, szwedzkich czy choćby austriackich doprowadziły do wielkich mordów na polskiej ludności, dewastacji budynków oraz grabieży licznych bogactw. Opowieść ta przenosi nas w realia gdy niegdyś potężna Rzeczpospolita została niemal doszczętnie zniszczona, a dorobek wielopokoleniowej pracy zagrabiony. Najazdy tatarskie, saskie, siedmiogrodzkie i kozackie dokonały spustoszeń, których już nie uda się odtworzyć. Jest to bardzo interesująca książka dostarczająca sporej dawki wiedzy na temat niezwykle ważnej części naszej historii. Oby więcej takich pozycji na naszym rynku wydawniczym.

Jerzy Besala przedstawił losy rozdzieranej rzeczpospolitej w sposób rzeczowy i wciągający. Historia państwa polskiego jest bogata i częstokroć spływająca krwią, co autor nie jednokrotnie wspomina. W książce nie zabraknie wielu dat, opisów historycznych postaci i zagrabionych z ziem polski skarbów i bogactw. Autor opisuje wszystko z zegarmistrzowską precyzją, dzięki czemu możemy w dokładny sposób poznać wiele ciekawych szczegółów z tamtego burzliwego okresu. Pióro autora jest bogate i barwne, dzięki czemu lektura to prawdziwa przyjemność. Obraz epoki został przedstawiony wiarygodnie i prawdziwie. Książka powinna wciągnąć miłośników historii oraz osoby szukające emocjonującej i wciągającej lektury. Historia Polski jest na tyle intrygująca, że ani się obejrzymy to przewrócimy ostatnią stronę.

"Grabież skarbów Polski" to porywająca i ciekawie napisana książka, Jerzy Besala pisze wyrazistym piórem i posiada dużą wiedzę w omawianym temacie. Pozycja ta pokazuje obraz epoki rozdartej licznymi konfliktami i krwawymi walkami. Gdzie walka o władzę, pieniądze i przetrwanie była zaciekła, bez miejsca na krztynę litości. Tło historyczne zostało pokazane wiernie, lecz nie zanudzając nadto natłokiem faktów. Całość czyta się szybko, od pierwszej do ostatniej strony. Pozycja bardzo porządnie napisana. Jak najbardziej polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Bellona:

Wydawnictwo Bellona
6 komentarzy
Neris Iko pisze...

Brzmi interesująco. Nie znam autora, lecz jak znajdę chwilę czasu może po nią sięgnę.

Ania Lenna pisze...

Zdecydowanie moje klimaty, chętnie przeczytam.

Yuri Ossaka pisze...

Na pewno przeczytam:).

L.V.V. Sasha pisze...

Bardzo ładna okładka i ciekawa recenzja zachęcają do przeczytania.

Gerroor Ged pisze...

Po takiej świetnej recenzji jestem już do niej w stu procentach pewien.

Madziak M.S. pisze...

Zapowiada się ciekawie, lubię autora dlatego chętnie sięgnę.