niedziela, 10 stycznia 2016

Droga do Diuny - Frank Herbert, Brian Herbert, Kevin J. Anderson

Email Edytuj post

Droga do Diuny - Frank Herbert, Brian Herbert, Kevin J. Anderson


Droga do Diuny - Frank Herbert, Brian Herbert, Kevin J. Anderson

Tytuł: Droga do Diuny
Autor: Frank Herbert, Brian Herbert, Kevin J. Anderson
Seria: Diuna
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 4 sierpnia 2015
Liczba stron: 496


"Droga do Diuny" przedstawia swoim czytelnikom nowo odkryte dokumenty i rękopisy Franka Herberta. Liczne teksty, które były bazą do powstania serii "Diuna". Czytelnicy będą mieli również okazję przeczytać "Planetę Przyprawy", powieść napisaną przez Briana Herberta oraz Kevina J. Andersona, która została oparta na szkicu pozostawionym przez samego Franka Herberta. Seria "Diuna" przez te wszystkie lata zebrała całe rzesze wiernych fanów, którzy z zapartym tchem czekają na nowe niepublikowane teksty i opracowania. W "Drodze do Diuny" mamy możliwość przeczytać choćby niepublikowane rozdziały z „Diuny” oraz „Mesjasza Diuny”. W publikacji tej zawarto również korespondencję Franka Herberta z wydawcą Johnem Campbellem juniorem, która to przybliża nam nieco zamysły autora podczas pisania najważniejszych tekstów.

Książka zawiera w sobie zbiór tekstów, które inspirowane zostały Diuną. W większości autorami są Brian Herbert oraz Kevin J. Anderson. Mniejszość opowiadań zawartych w tym zbiorze wyszła z pod pióra samego Franka Herberta. Nie lada gratką jest około dwustu-stronicowa powieść "Planeta Przyprawy", która stała się wczesną wersją "Diuny". Dodatkowo umieszczono w tej pozycji listy Franka Herberta, które pisał z Johnem Campbellem juniorem, swoim wydawcą. Najbardziej interesujące dla fanów "Diuny" będą niepublikowane sceny oraz rozdziały "Diuny" i "Mesjasza Diuny", które pokazują wydarzenia, niektórych scen w nieco innym świetle. W dalszej części książki czytelnicy mogą przeczytać pięć opowiadań z Uniwersum Diuny. Akcja opowiadań roztacza się się od "Dżihadu Butleriańskiego" do wydarzeń w "Kapitularzu Diuną".

Dla fanów Franka Herberta najistotniejsza w tej pozycji będzie z pewnością lektura "Planety Przyprawy", którego czytanie jest niezapomnianym doświadczeniem. Powieść napisana została przez Herberta Jr. oraz Andersona, na podstawie notatek Herberta Seniora. Dla fanów uniwersum jest to pozycja niemal obowiązkowa, wnosząca sporo nowych informacji i poniekąd powiew świeżości. "Diune" zna większość fanów fantasy i wielbicieli dobrej literatury, ponieważ jest to seria, która zaskakuje bogactwem i różnorodnością. Jest to niebywale oryginalny cykl potrafiący na długo zapaść w pamięci. Zawiera wiele ciekawych i nietuzinkowych rozwiązań, a w sześciu tomach Herbert zawarł historię ponadczasową. Swoje trzy grosze dołożyli Brian Herbert i Kevin J. Anderson, tworząc swoje dopiski. Dzieło Franka Herberta stało się jednym z najbardziej rozpoznawalnych uniwersów. "Droga do Diuny" zabiera nas w dobrze już znany świat z nieco innej strony, pokazując trochę odmienną jakość, która zaskakuje. W książce znajduje się również pięć opowiadań autorstwa Briana Herberta i Kevina J. Andersona. Autorem fragmentów był Frank Herbert. Tekst "Dziecko Morza" najbardziej przypadł mi do gustu, ze względu na spójną całość i barwny język. Bogaty i ciekawy język tej publikacji sprawia, że lektura to prawdziwa przyjemność. Przygody ze świata "Diuny" po prostu wciągają i trudno się od nich oderwać, z pewnością jeszcze nie raz sięgnę po kolejną pozycję z tego przeogromnego uniwersum.

"Droga do Diuny" to książka skierowana dla fanów autora jak i całej serii. Uniwersum stworzone przez Franka Herberta potrafi zafascynować, jednak w pierw trzeba zacząć od jego pierwszych dzieł. Książka ta jest przeznaczona dla osób, które przeczytały już sześć wcześniejszych tomów pragnąc poszerzyć swoją wiedzę z poznanego uniwersum. Ta nowa pozycja przygód ze świata "Diuny", to prawdziwy rarytas dla fanów twórczości Herberta. Pozycja pełna zachwycających dodatków, skomplikowanej akcji i wyrazistych bohaterów. Lektura tej książki sprawiła mi ogromną frajdę, nie omieszkam sięgnąć po kolejne podobne publikacje. Jak najbardziej polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Rebis:

Wydawnictwo Rebis
6 komentarzy
Wiktor Zwycięzca pisze...

Teraz muszę ją dorwać...:}

Michał Adamowicz pisze...

zdecydowanie moje klimaty, chętnie przeczytam. Diuna to moje ulubione uniwersum.

Yuri Ossaka pisze...

Jak znajdę chwilę czasu to przeczytam:).

Yukka Amano pisze...

Uwielbiam Herberta więc koniecznie po nią sięgnę.

Allek Gonrovi pisze...

nie do końca moje klimaty ale jak zachwalasz to może się skuszę.

Gerroor Ged pisze...

Super klimatyczna okładka!:)