niedziela, 8 listopada 2015

Zwrotki dla Dorotki. Arcyksiążę fiołków - Jan Sztaudynger

Email Edytuj post

Zwrotki dla Dorotki. Arcyksiążę fiołków - Jan Sztaudynger


Zwrotki dla Dorotki. Arcyksiążę fiołków - Jan Sztaudynger

Tytuł: Zwrotki dla Dorotki. Arcyksiążę fiołków
Autor: Jan Sztaudynger
Wydawnictwo: Literackie
Data wydania: 10 października 2015
Liczba stron: 58


"Zwrotki dla Dorotki Arcyksiążę fiołków" prezentuje swoim najmłodszym i nieco starszym czytelnikom wierszyki dla dzieci Jana Sztaudyngera. Od małego lubiłem rymowanki i wierszyki i tak zostało mi po dziś dzień. Wiersze Brzechwy czy Tuwima są większości czytelników dość znane, jednak inaczej ma się sprawa z twórczością Sztaudyngera. Autor mniej popularny w naszym kraju, jednak jak najbardziej warty poznania. Sztaudynger pisał wierszyki dla swojej wnuczki, przelewając w nie dużo uczucia i miłości do małej dziewczynki. Przez co ich lekturę odbiera się z nieukrywaną przyjemnością.

Zbiór wierszy prezentuje się bardzo okazale już na pierwszy rzut oka. Twarda oprawa i kolorowe, bajkowe ilustracje zachęcają do sięgnięcia do środka. Jan Sztaudynger jest bardzo znanym na świecie fraszkopisarzem, który zasłynął z napisania "piórek". Książka zabiera nas do świata Dorotki, która oprowadza nas po kolorowym i przyjaznym świecie. Postać została stworzona na podstawie wnuczki autora, dla której napisał wspaniałe wiersze. Na szczególną uwagę zasługują ilustracje wykonane przez Jonę Jung, dodające tej pozycji zupełnie nowy, baśniowy wymiar. W zbiorze tym uraczymy wiele ponadczasowych wierszyków, które powinny przypaść do gustu nie tylko najmłodszym.

Przenosimy się do świata wierszy, tak pięknych, że na długo pozostaną w pamięci czytelnika. Na wewnętrznej stronie okładki możemy zobaczyć zdjęcie, na którym widać Jana Sztaudyngera z wnuczką Dorotką. Jest to bardzo miły dodatek, dodający całej pozycji bardziej emocjonalnego charakteru. Wiersze są bardzo różne, za każdym razem zabierając czytelnika w zupełnie inną opowieść. Czyta się je niezwykle lekko i przyjemnie, poddając swoim pociechą piękna prozę w zabawnej i niezwykłej formie. Ilustracje bardzo przypadają najmłodszym do gustu, jeszcze bardziej rozwijając wyobraźnię i wciągając w wykreowany przez autora świat. Trudno jest wybrać ulubione opowiadanie, choć mi osobiście najbardziej do gustu przypadło "Dróżką przed siebie". Wszystkie czyta się z ogromną radością i chce się wracać do nich jeszcze nie raz.

"Zwrotki dla Dorotki Arcyksiążę fiołków" to książka wręcz magiczna, gdzie z każdą przewróconą stroną wnikamy jeszcze głębiej w świat bajek i fantazji. Książka pisana jest językiem lekkim i barwnym, dzięki czemu wciąga w swój wyjątkowy świat. Dobrze wybrana czcionka, piękne ilustracje i ponadczasowe wierszyki to bardzo duże plusy tej pozycji. Publikacja idealna dla dzieci i ich rodziców, sprawiająca wiele godzin super spędzonego czasu. Dzięki lekturze tej książki nie raz zagości uśmiech na waszych twarzach. Jak najbardziej polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Literackiemu:

Wydawnictwo Literackie
5 komentarzy
Wiktor Zwycięzca pisze...

Okładka przepiękna, przyciąga niesamowicie. Na pewno się na nią połaszczę :).

Zakrecona pisze...

Udało Ci się mnie zaciekawić, na pewno sięgnę po tę książkę. Bo po Twojej recenzji stwierdzam, że warto :D

Sylwia W. pisze...

Moja pociecha lubi takie książki, więc z pewnością niedługo wybiorę się po nią do sklepu:)

Vigrio Salza pisze...

Może być fajna.

Neris Iko pisze...

Słyszałam, że książka jest zabawna, już dopisałam ją do swojej listy zakupowej. Córci powinna się spodobać.