niedziela, 11 maja 2014

Niko Henrichon, Darren Aronofsky, Ari Handel - Noe t. 4. Kto przeleje krew

Email Edytuj post

Niko Henrichon, Darren Aronofsky, Ari Handel - Noe t. 4. Kto przeleje krew


Niko Henrichon, Darren Aronofsky, Ari Handel - Noe t. 4. Kto przeleje krew

Autor: Niko Henrichon, Darren Aronofsky, Ari Handel
Tytuł: Noe t. 4. Kto przeleje krew
Seria/cykl: "Noe"
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Data wydania: 5 kwietnia 2014
Liczba stron: 60
Ocena: 5/6

„Noe tom 4. Kto przeleje krew” jest ostatnim tomem serii komiksów, wykonanych niekonwencjonalnie i nowatorsko przez Niko Henrichon’a, Darren’a Aronofskyego oraz Ari Handel’a. Podczas lektury stajemy się świadkami transformacji tytułowego Noego, który z szamana przeistacza się w narzędzie gniewu Bożego. Wszystko to okupione niezrozumieniem i strachem najbliższego otoczenia, które zaczyna darzyć go nienawiścią. Nie zabraknie podczas lektury również poświęcenia dla dobra sprawy, miłości, walki oraz szybko pędzącej akcji. Ciekawe ukazanie tak tajemniczej i kontrowersyjnej postaci jaką jest Noe, przyciąga i daje wiele do myślenia.  

Noe staje przed wielkim wyborem i dylematem, ponieważ jego syn Sem i przybrana córka Ili będą spodziewać się dziecka. Stało się to ku zaskoczeniu wszystkich, ponieważ poprzez dotkliwą ranę z dzieciństwa, dziewczyna ponoć nie mogła mieć potomstwa. Jednak los jest kapryśny i sprawił, że młodej parze udało się doczekać upragnionego potomka. Sytuacja ta do końca przygnębiła Noego, który postanowił całkowicie wytępić ludzki gatunek. Walcząc z własnymi myślami i modląc się do Boga, postanowił, że jeśli będzie to chłopiec przeżyje. Jeżeli zaś będzie to dziewczynka, będzie zmuszony pozbawić ją i tak krótkiego życia. Podjęcie tej decyzji przyprawia go prawie o obłęd, jednak uważa, że pozbycie się ludzkości wyjdzie światu na dobre i będzie on mógł wtedy powrócić do pierwotnej postaci. Wszyscy pasażerowie Arki drżą ze strachu na myśl co się może niebawem wydarzyć, dalsze losy świata będą zależeć od tego czy urodzi się chłopiec czy dziewczynka… 

Ukazane w tym tomie wydarzenia pokazują jak wiele można znieść i wycierpieć w imię wiary i miłości wobec Boga. Pomimo nienawiści ze strony najbliższych Noe nie ustępuje w wierze i dąży do wypełnienia strasznego planu, który kosztuje go tak wiele cierpienia. W tomie czwartym zaserwowane nam zostaje wiele emocji i niepewności, które miotają naszymi bohaterami. Ilustracje doskonale oddają klimat komiksu, emocje, uczucia bohaterów i dynamizm akcji. Wątki fabularne są skrojone ciekawie i z pomysłem, trzymając w napięciu do samego końca. Autorzy spisali się na medal i stworzyli przekonujący świat, tętniący życiem i realizmem. Jest to pozycja pełna niesamowitej przygody na podstawie biblijnych wydarzeń, stawiająca całą opowieść o potopie w trochę innym świetle. Lektura na bardzo długo zapada w pamięci i potrafi bardzo często porządnie zaskoczyć. Cała seria miło mnie zaskoczyła i sprawiła wiele wrażeń i emocji.

„Noe tom 4. Kto przeleje krew” pokazuje temat związany z chrześcijaństwem trochę od innej strony, seria przeznaczona dla ludzi z otwartym podejściem do wiary i dawnych podań. Pozycja wykonana z rozmachem, pięknymi ilustracjami i wciągającą fabułą. Nie zawiodłem się na tej produkcji, a nawet zostałem pozytywnie zaskoczony. Dość mocny i specyficzny klimat zapada w pamięci i trzyma aż do przewrócenia ostatniej strony. Jak najbardziej polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tegoż komiksu serdecznie dziękuję
 wydawnictwu Sine Qua Non:

6 komentarzy
Unknown pisze...

Widziałem film, teraz pora zabrać się za komiks.

Unknown pisze...

Poprzednie tomy przypadły mi do gustu, może ten również mi się spodoba.

Unknown pisze...

Przeczytane. Mam trochę mieszane uczucia, ale ogólnie na plus :)

Unknown pisze...

Ciekawa pozycja, muszę się za nią zabrać.

Unknown pisze...

Zapowiada się emocjonująco, z pewnością przeczytam.

Unknown pisze...

Nie do końca moje klimaty ale jak tyle pochlebnych słów to muszę się z nią zapoznać :)